• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Fiskus zapłaci miliony za upadek JTT

Fiskus zapłaci miliony za upadek JTT
Foto: TVN24 Foto: Odszkodowanie za upadek JTT

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu obniżył z 56 do 29 mln zł odszkodowanie, jakie fundusz MCI ma otrzymać od Skarbu Państwa za doprowadzenie do upadłości spółki JTT Computer.

Sąd apelacyjny rozpatrywał zażalenie wniesione przez Prokuratorię Generalną, reprezentującą Skarb Państwa, na wcześniejszy wyrok sądu okręgowego. W I instancji sędziowie orzekli, że MCI ma otrzymać łącznie 56 mln zł odszkodowania za bezprawne działania Urzędu Skarbowego.

MCI Management od kilku lat prowadził spór ze Skarbem Państwa o odszkodowanie za doprowadzenie do upadłości spółki JTT Computer, której jest większościowym akcjonariuszem.

Z wyliczeń TVN CNBC wynika, że kwota odszkodowania powiększona o odsetki może przekroczyć 47 milionów złotych. To niemal 1/3 ubiegłorocznego zysku MCI. Notowania spółki na warszawskiej giełdzie od godz. 14 są zawieszone.

Prokuratoria Generalna już zapowiedziała wniosek o kasację. - Chcielibyśmy, żeby wypowiedział się Sąd Najwyższy, więc mogę obiecać, że na pewno złożymy skargę kasacyjną. Naszym zdaniem kwestia powstania jakiejkolwiek szkody nie została udowodniona - powiedziała Małgorzata Torczyk z Prokuratorii.

Upadek giganta

W latach 90. spółka JTT Computer była największym producentem komputerów w Polsce. Na zamówienie MEN produkowała komputery dla szkół. Ówczesne przepisy zwalniały taki sprzęt z podatku VAT, pod warunkiem że pochodził z importu. JTT wysyłało więc swoje komputery do Czech, po czym odkupywało je z niewielką marżą i sprowadzało do Polski. Ale w grudniu 1999 roku inspektor kontroli skarbowej uznał, że importu nie było, a JTT ma zapłacić od tych transakcji 10,5 mln zł podatku VAT i wysokich kar.

W 2003 roku NSA uchylił jednak decyzję fiskusa i nakazał oddać JTT pieniądze wraz z odsetkami. Oczyścił też właścicieli spółki z zarzutów postawionych przez prokuraturę. Rok później JTT dostało zwrot ponad 20 mln zł, ale było już za późno. W tym samym roku firma musiała ogłosić upadłość.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane