• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Fiskus zabierze bankierom pół premii

Fiskus zabierze bankierom pół premii
Foto: sxc.hu Foto: Podatkowy skok na City

- Premie przekraczające 25 tys. funtów wypłacane przez banki, zostaną obłożone jednorazowo 50 proc. podatkiem - zdecydował minister finansów Wielkiej Brytanii Alistair Darling. Szacuje się, że tylko noworoczne premie bankierów wyniosą nawet 6 mld funtów.

- Są banki, które nadal wierzą, że ich priorytetem jest wypłacanie znaczących premii niektórym z już wysoko wynagradzanych pracowników – powiedział Darling w parlamencie. – Ich priorytetem powinno być odbudowanie siły finansowej i zwiększenie akcji kredytowej – podkreślił.

"Jestem zdeterminowany, by wyrwać te pieniądze"

Darling zwrócił uwagę, że w Wielkiej Brytanii nie ma banku, który by pośrednio lub bezpośrednio nie skorzystał z pomocy państwa.

- Daję im szansę. Mogą użyć swoich zysków do wzmocnienia bazy kapitałowej, ale jeśli upierają się przy wypłacie szczodrych nagród, jestem zdeterminowany wyrwać im pieniądze z powrotem dla podatników – powiedział.

Podatek ma obowiązywać od dziś do 5 kwietnia przyszłego roku. Obejmuje wszystkie banki działające w Wielkiej Brytanii oraz towarzystwa budowlane. Skarb szacuje, że pozyska z tego tytułu ok. 500 mln funtów, ściągając podatek od ok. 200 tys. bankierów. Według analityków ta decyzja rozjuszy brytyjską finansjerę, ale spodoba się opinii publicznej. Właśnie o to chodzi rządowi Partii Pracy, który przegrywa w sondażach z Konserwatystami.

Brytyjskie Centrum Badań Ekonomicznych i Biznesowych informowało w październiku, że premie w sektorze usług finansowych wzrosną w tym roku o 50 proc. do około 6 mld funtów.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane