• rozwiń

Fiskus wniknie w konta przez hazardową lupę

Fiskus wniknie w konta przez hazardową lupę
Foto: TVN24 Foto: Transakcje pod nadzorem

Ustawa hazardowa po nowelizacji pozwoli Służbie Celnej, która ma nadzór nad hazardem, sprawdzić podatników grających przez internet. - Kontrola kont bankowych pozwoli jednak na sprawdzenie nie tylko przelewów z gier - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna". Fiskus otrzyma np. informacje o darowiznach, które powinny być opodatkowane.

Jeśli nowelizacja ustawy hazardowej wejdzie w życie, to już w przyszłym roku osoba, która będzie korzystać z hazardu internetowego, może być sprawdzona przez kontrolę celną i skarbową.

Wykrywanie większych przelewów i opodatkowanie ich jako darowizny może rzeczywiście wystąpić, jako efekt uboczny lub tzw. efekt skali – więcej kontrolowanych rachunków oznacza większe prawdopodobieństwo wykrycia nieprawidłowości.

Tomasz Piekielnik, doradca podatkowy,

Głównymi informacjami dla fiskusa o transakcjach podatnika będą jego przelewy bankowe, bo po każdej transakcji na rachunku pozostaje finansowy ślad. – Zamierzamy monitorować przelewy bankowe na kontach organizatorów gier w internecie i z tych kont na konta uczestników gier – przyznaje Jacek Kapica, wiceminister finansów odpowiedzialny za nową ustawę hazardową. - A kontrola w tym zakresie ma być szczegółowa, co ma pozwolić na szybkie wykrywanie nieprawidłowości - podkreśla resort.

Na talerzu

Zdaniem ekspertów taka procedura może spowodować, że nie tylko będą wykrywani hazardziści, ale również podatnicy dokonujący innych transakcji, np. darowizn między rodziną czy znajomymi. O ile ta pierwsza wymaga jedynie zgłoszenia, to ta druga jest już opodatkowana.

– Tropienie hazardu internetowego poprzez sprawdzanie przelewów bankowych oznaczać będzie szerszy krąg badanych rachunków bankowych oraz transakcji. Wykrywanie większych przelewów i opodatkowanie ich jako darowizny może rzeczywiście wystąpić, jako efekt uboczny lub tzw. efekt skali – więcej kontrolowanych rachunków oznacza większe prawdopodobieństwo wykrycia nieprawidłowości – mówi gazecie Tomasz Piekielnik, doradca podatkowy, partner w spółce doradztwa podatkowego Piekielnik i Partnerzy.

mkg//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane