• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Fiskus ściga wracających do kraju

Fiskus ściga wracających do kraju
Foto: TVN24 Foto: Fiskus chce ściagać podatek od zarobionych legalnie pieniędzy zagranicą

Coraz więcej Polaków decydujących się po latach na powrót do kraju ma nie lada kłopoty ze skarbówką - informuje "Rzeczpospolita".

Dziennik opisuje historię emerytki z Warszawy. 90-letnia pani Halina długi czas przebywała w Danii. Tam nabyła prawo do emerytury. Po powrocie duński ZUS zaczął przesyłać jej pieniądze na konto w polskim banku i wtedy zaczęły się kłopoty. Mimo, że kobieta zapłaciła podatek w Danii, Urząd Skarbowy dla Warszawy-Bemowa zażądał podatku od otrzymywanej emerytury, za pięć lat wstecz.

Kiedy okazało się, że mieszkanka Warszawy zapłaciła wyższy podatek w Danii, niż musiałaby zapłacić w Polsce, urzędnicy odstąpili od egzekucji. Jednak wtedy fiskus zażądał od emerytki podatku Belki od odsetek z oszczędności zgromadzonych w duńskim banku (również za pięć lat wstecz) - pisze "Rz". Sprawa trwa.

Brak wiedzy

Według cytowanego przez gazetę, Grzegorza Ogórka, starszego konsultanta w PwC, problem wynika głównie z niewiedzy. Większość osób wracających do kraju uważa, że skoro płacą podatek za granicą, to w Polsce nie muszą już nic deklarować.

Tymczasem zdarza się, że skarbówka zgłasza się nawet do osób, które wróciły do kraju, ale utrzymują konto bankowe za granicą. - Nawet jeśli zagraniczny bank wypłaca im jedno euro odsetek miesięcznie, to muszą je wykazać w Polsce - ostrzega Ogórek.

Józef Banach, wspólnik w InCorpore, w rozmowie z "Rz" wskazuje, że wielu problemów można by uniknąć, gdyby zainteresowani dopełnili przed wyjazdem formalności zgłaszając opuszczenie kraju.

km//bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane