• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: OLT Express znika z polskiego nieba

Fiskus mógł zadziałać wcześniej ws. Amber Gold?

Fiskus mógł zadziałać wcześniej ws. Amber Gold?
Foto: TVN 24 Foto: Czy Amber Gold mogło być wcześniej zkontrolowane przez urząd skarbowy

TVN CNBC dotarło do informacji przygotowanej przez Pomorski Urząd Skarbowy w Gdańsku na temat działań kontrolnych w Amber Gold Sp. z.o.o. Jak podaje stacja, wynika z niego, że urząd zbyt późno zareagował w sprawie spółki. Chodzi o nieprawidłowości związane z podatkiem VAT i CIT.

Z dokumentu ma wynikać, że duża kontrola skarbowa w Amber Gold została wszczęta 16 lutego tego roku. A wszelkie dokumenty, które mogłyby wykazać nieprawidłowości związane z odprowadzaniem podatku zostały zabezpieczone dopiero 13 sierpnia.

Także wtedy pomorski urząd zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa. Zawiadomienie dotyczy nieskładania bądź nieprawidłowego składania sprawozdań finansowych za lata 2009 - 2011. Obejmuje także składanie przez zarząd Amber Gold fałszywych oświadczeń o wpłaceniu pieniędzy na pokrycie kapitału zakładowego.

Można było wcześniej kontrolować

- Wszystko działo się za późno, a można było wcześniej - mówi Karolina Hytrek-Prosiecka z TVN CNBC. - W spółkach powiązanych z Amber Gold były prowadzone kontrole, które wykazywały nieprawidłowości w odprowadzaniu podatków - wskazała.

A to nie jedyny sygnał, który mógł być powodem wszczęcia kontroli. Urząd Skarbowy mógł wcześniej wejść do parabanku, ponieważ spółka nie składała sprawozdań finansowych. Jak dodała Hytrek-Prosiecka Amber Gold wpłacał do urzędu skarbowego pieniądze na poczet podatków, ale nikt nie sprawdził, czy opłaty są prawidłowej wysokości. Dopiero obecnie prowadzona kontrola ma to wykazać.

Według relacji TVN CNBC, z dokumentu wynika również, że zarząd Amber Gold składał prawdopodobnie fałszywe oświadczenia co do tego, że została dokonana wpłata na kapitał zakładowy spółki (bez którego nie można zarejestrować firmy).

Były kontrole skarbowe w Amber Gold, one były skuteczne jeśli chodzi o zaległości podatkowe, wiem, że nie zostały wtedy sygnalizowane jakieś dodatkowe problemy. Ja będę chciał wiedzieć dlaczego nie znaleziono dodatkowych powodów do niepokoju.

Jacek Rostowski, wypowiedź z 16 sierpnia

Minister domaga się wyjaśnień

O tym, że w Amber Gold były prowadzone kontrole skarbowe mówił po posiedzeniu Komitetu Stabilności Finansowej Jacek Rostowski, minister finansów.

- Były kontrole skarbowe w Amber Gold, one były skuteczne jeśli chodzi o zaległości podatkowe, wiem, że nie zostały wtedy sygnalizowane jakieś dodatkowe problemy. Ja będę chciał wiedzieć dlaczego nie znaleziono dodatkowych powodów do niepokoju - powiedział 16 sierpnia Rostowski.

TVN CNBC: Komitet zajmie się tym dokumentem

Jak wynika z informacji TVN CNBC dokumentem Pomorskiego Urzędu Skarbowego dziś ma zająć się na swoim posiedzeniu Komitet Stabilności Finansowej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane