• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Fiskus mięknie w sprawie dobroczynnych sms-ów

Fiskus mięknie w sprawie dobroczynnych sms-ów
Foto: sxc.hu Foto: Fiskus mięknie w sprawie charytatywnych sms-ów

Batalia organizacji charytatywnych o likwidację podatku VAT od charytatywnych sms-ów wydaje się przynosić skutek. - Resort finansów kończy prace nad wprowadzeniem odpowiedniego rozwiązania - powiedział PAP wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Wiceminister stwierdził, że na razie jest za wcześnie, by ujawnić, na czym będzie polegać zmiana. Zaznaczył jednak, że wkrótce propozycja będzie gotowa. - To nie jest odległy termin. Kwestia około tygodnia - stwierdził wiceminister Grabowski. Obecnie przygotowywane rozwiązanie jest na etapie "wewnątrzresortowych konsultacji".

- Mogę powiedzieć, że nie jest to proste. Gdyby to było proste, problem na pewno dawno zostałby rozwiązany. Z pewnością rząd nie ma takich intencji, aby ten podatek pobierać - mówił wcześniej Grabowski. Dodał, że resort jest bliski rozwiązania, które w praktyce byłoby zwolnieniem. Zaznaczył, że powinno ono być możliwe do zaakceptowania zarówno przez operatorów telekomunikacyjnych, jak i przez organizacje pożytku publicznego.

Organizacje dobroczynne od dłuższego czasu walczą o likwidację podatku VAT, obciążającego charytatywne SMS-y. Zawierają one umowy z operatorami telekomunikacyjnymi, którzy udostępniają im specjalny numer telefoniczny. Całość opłat za SMS-y wysyłane na ten numer operator przekazuje na rzecz organizacji. Przepisy podatkowe jednak traktują to jako "usługę telekomunikacyjną" i nakazują w związku z tym obciążenie jej 22-procentowym podatkiem, odprowadzanym do urzędu skarbowego.

W efekcie w 2008 roku (za zeszły rok nie ma jeszcze danych) budżet państwa w ten sposób zebrał ponad 4 miliony złotych. Polskie organizacje od dłuższego czasu próbują przekonać rząd do zaniechania tej praktyki, lecz dotąd było to wciąż bezskuteczne. Ministerstwo finansów twierdziło, że rezygnacja z VAT byłaby niezgodna z prawem europejskim. Urzędników nie przekonywały nawet argumenty, że w wielu krajach Unii VAT-u od charytatywnych SMS-ów się nie pobiera.

Organizacje charytatywne próbowały praktykę tę zaskarżyć do sądu administracyjnego, ale uznał on, że... nie ma ja prawa występować w takiej sprawie. Zdaniem sądu mogliby to ewentualnie zrobić operatorzy telekomunikacyjni.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane