• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Fiskus daruje emigrantom

Fiskus daruje emigrantom
Foto: PAP Foto: Nowe prawo obejmuje miliony Polaków pracujących za granicą

Prezydent podpisał ustawę o abolicji podatkowej. Dzięki temu Polacy pracujący i zarabiający za granicą unikną płacenia dodatkowego podatku w Polsce. A zaległe podatki zostaną im darowane.

Abolicja dotyczy Polaków zarabiających w krajach, z którymi Polska ma, bądź miała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania przewidujące dodatkowe rozliczenie się z fiskusem w kraju.

Jest to bardzo istotna zmiana dla milionów Polaków za granicą , bowiem wcześniej podatki obliczane były za pomocą tzw. metody zaliczenia proporcjonalnego, powodującej, że pracujący i płacący podatki tam, gdzie zarabiają, musieli dopłacić również proporcjonalne podatki w Polsce.

Ustawa przewiduje umorzenie zaległości podatkowych wraz z należnymi odsetkami dla podatników, którzy nie dokonali rozliczenia. Zakłada także zwrot podatku dla tych podatników, którzy w latach 2002-2007 rozliczyli się z polskim urzędem skarbowym i zapłacili podatek.

Jak uzyskać zwolnienie

Aby nie płacić dodatkowego podatku, należy do wniosku podatkowego dołączyć oświadczenia o wykonywanej pracy za granicą i zapłaconym tam podatku. Osoby chcące otrzymać zwrot nadpłaconego po 2002 roku podatku będą mogły ubiegać się o jego zwrot w terminie dwóch miesięcy od wejścia w życie ustawy (wejdzie ona w życie z dniem ogłoszenia).

Gdzie nie obowiązuje

Niestety nie wszystkich Polaków za granicą ustawa obejmie. Niekorzystna dla Polaków pracujących za granicą metoda zaliczenia proporcjonalnego funkcjonuje ciągle m.in. w umowach z: Belgią, Holandią, Finlandią, Danią, Stanami Zjednoczonymi, Rosją i Australią.

Do końca 2006 r. umowy przewidujące tę niekorzystną metodę zawarte były także z Wielką Brytanią i Irlandią Północną, które po wejściu Polski do UE stały się popularnymi miejscami emigracji zarobkowej.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O UCHWALONEJ PRZEZ SEJM USTAWIE

sm ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane