• rozwiń

Fiskus czyha na ukryte dochody

Fiskus czyha na ukryte dochody
Foto: TVN24 Foto: 20 mln zł podatku do zapłaty wymierzyli w pierwszej połowie tego roku kontrolerzy skarbowi

Kupiłeś mieszkanie bez kredytu? Fiskus sprawdzi, skąd miałeś pieniądze. W całej Polsce prowadzi kontrole osób, które wydały duże kwoty, a ich wykazywane dochody nie pozwoliły na zgromadzenie aż takich pieniędzy - pisze "Rzeczpospolita".

– Sprawdzamy wszystkie osoby, które wydały ostatnio kwoty rzędu kilkuset tysięcy złotych, np. na zakup domu czy mieszkania, a z zestawienia ich dochodów za ostatnie lata nie wynika, by miały na to środki – mówi Dariusz Ćwikowski, dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku. – Rocznie weryfikujemy ok. 500 podatników, a postępowań wszczynamy 40–50 – dodaje.

Takie kontrole są prowadzone w całej Polsce, i to coraz skuteczniej. Według danych Ministerstwa Finansów rośnie liczba decyzji nakazujących zapłatę karnej 75-procentowej stawki podatku od dochodów z tzw. nieujawnionych źródeł. W I półroczu 2010 roku było ich 317 – wymierzono 20,5 mln zł podatku do zapłaty. W tym samym okresie 2009 decyzji było 296 na kwotę 17 mln zł.

Postępowania nigdy nie są wszczynane w ciemno – urzędnicy najpierw analizują sytuację danej osoby. Oznacza to dla nich często nie lada problemy. Niekiedy muszą przedstawiać dokumenty nawet sprzed kilkunastu lat, co często bywa niemożliwe.

ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane