• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Firmy padają jak muchy

Firmy padają jak muchy
Foto: TVN24 Foto: Coraz więcej firm przegrywa ze spowolnieniem

Liczba firm, które w I półroczu straciły grunt pod nogami do tego stopnia, że fakt ten musiał potwierdzić sąd, wzrosła w I półroczu br. do 290 w porównaniu z 195 upadłościami odnotowanymi w analogicznym okresie ubiegłego roku – wynika z danych zebranych przez Euler Hermes, który cytuje na swojej stronie internetowej "Puls Biznesu".

Najwięcej bankructw dotyczyło firm zarejestrowanych na terenie województwa mazowieckiego (60), śląskiego (37) oraz dolnośląskiego (30). Wśród województw, gdzie odnotowano najmniej upadłości, znajdują się: podlaskie oraz świętokrzyskie (4).

Bolesne upadki

Od stycznia do czerwca działalność zakończyło 16 firm zajmujących się produkcją tekstyliów i odzieży, a także dwie obuwnicze. Były to firmy zatrudniające po kilkadziesiąt, ale też i ponad 200-300 osób. Aż 28 upadłości odnotowano w segmencie produkcji wyrobów metalowych.

Aż 33 spośród 76 upadłości firm usługowych dotyczyło spółek transportowych. - Ogromna ich większość to mikroprzedsiębiorstwa, a sprzęt, którym dysponują, jest zazwyczaj przedmiotem leasingu. O regresie w branży świadczą pełne ciężarówek place komisów przy trasach tranzytowych.

Każdy jest zagrożony

Jak zwracają uwagę autorzy raportu, po I półroczu okazało się, że duże firmy tracą „grunt pod nogami” zdecydowanie szybciej niż w latach ubiegłych. - Nie ma obecnie firmy zbyt dużej, by upaść – mówi Tomasz Starus, główny analityk i dyrektor działu oceny ryzyka w Euler Hermes. - A to nie najlepiej wróży na przyszłość. W kolejnych miesiącach nie spodziewamy się zmniejszenia liczby upadłości – spadł eksport i popyt krajowy, a słaby złoty nie jest wystarczającym bodźcem do pobudzenia eksportu – podsumowuje Starus.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane