• rozwiń
  • WIG20 2324.21 +0.38%
  • WIG30 2675.13 +0.38%
  • WIG 60527.98 +0.25%
  • sWIG80 11893.09 -0.38%
  • mWIG40 4108.62 -0.02%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Firmy opóźniają płatności

Firmy opóźniają płatności
Foto: Gulden / sxc.hu Foto: Firmy coraz dłużej czekają na zapłatę faktur

Nawet półtora miesiąca firmy muszą czekać na zapłatę na faktury - alarmuje "Rzeczpospolita". Przedsiębiorstwa nie muszą jednak w związku z tym brać kredytów obrotowych, bo na razie nie zagraża to ich płynności.

Średnia długość oczekiwania na zapłatę to półtora miesiąca (44 dni) - wynika z badania przeprowadzonego przez PKPP Lewiatan.

Opóźnienia te uderzają najbardziej w firmy średniej wielkości, najlepiej zaś radzą sobie z nimi najmniejsze przedsiębiorstwa, bo najpierw żądają od kontrahentów zaliczki, a niekiedy nawet całej kwoty zapłaconej z góry. Największe firmy mogą sobie zwykle pozwolić na dłuższe terminy płatności.

Na zapłatę faktur najdłużej oczekują firmy zajmujące się przetwórstwem przemysłowym oraz świadczące usługi łącznościowe, magazynowe, budowlane i transportowe. Najlepiej radzi sobie branża hotelarska i restauracyjna.

Jednak - zdaniem ekspertów PKPP Lewiatan - sytuacja ta może się pogorszyć pod koniec roku. By temu zapobiec - radzą - należy jak najszybciej uruchomić fundusze poręczeniowe i gwarancyjne Banku Gospodarstwa Krajowego.

mon/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane