• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Firmy giełdowe dyskryminują kobiety

Firmy giełdowe dyskryminują kobiety
Foto: TVN24 Foto: W zarządach firm notowanych na GPW brakuje kobiet

We władzach spółek giełdowych kobiet jest jak na lekarstwo. Taki wniosek płynie z analizy składów zarządów firm notowanych na GPW - czytamy w "Pulsie Biznesu".

W zarządach spółek, którym przyjrzał się "PB" pracuje 1237 osób, z czego 91% to mężczyźni. Kobiet jest zaledwie 111, co stanowi 9 proc. liczby członków zarządu. Jednocześnie 73% przebadanych firm nie ma w zarządzie ani jednej kobiety. Jeszcze gorsza sytuacja kobiet panuje wśród osób na stanowiskach prezesów. Jest ich zaledwie 6, co stanowi jedynie 1,9% osób zajmujących takie stanowisko.

- To mało, ale nie przesadzajmy. W innych krajach zarządy firm wcale nie są bardziej sfeminizowane - mówi dr Katarzyna Korpolewska z Profesja Consulting. Jak twierdzi, powodem takiej sytuacji jest stereotypowe myślenie o kobietach, które dopiero niedawno zaczęły robić kariery na stanowiskach menedżerskich. Dodaje, że mężczyźni często boją się konkurencji ze strony płci pięknej, dlatego tak trudno kobietom awansować. - Tymczasem kobieta wnosi do męskiego zarządu inny sposób myślenia - zauważa dr Korpolewska.

Karkosik stawia na kobiety
Wśród badanych firm na wyróżnienie zasługuje imperium Romana Karkosika. Kobiety zarządzają trzema z dziewięciu jego głównych firm. - Roman Karkosik chętnie zatrudnia kobiety na stanowiskach kierowniczych. Ceni w nich dokładność, rzetelność i systematyczność, a także upór w dążeniu do celu. Oprócz Boryszewa, Alchemii i Midasa przez kobietę zarządzana jest też toruńska Elana - mówi Ewa Bałdyga, rzecznik Romana Karkosika.

mwr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane