• rozwiń
  • WIG20 2156.11 0.00%
  • WIG30 2442.17 0.00%
  • WIG 56905.23 +0.01%
  • sWIG80 11499.12 +0.09%
  • mWIG40 3645.40 +0.02%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:32

Dostosuj

Firmy chcą mniej płacić za prąd

Firmy chcą mniej płacić za prąd
Foto: sxc.hu Foto: Zdaniem Forum obciążenie podatkowe jest znacznie bardziej uciążliwe, niż uważa ministerstwo finansów

Niższa akcyza na energię dla najbardziej energochłonnych firm została storpedowana przez ministra finansów. Najwięksi odbiorcy energii nie składają jednak broni, zapowiadając walkę o obniżki - pisze "Rzeczpospolita"

Firmy skupione w Forum Odbiorców Energii i Gazu to nabywcy ok. 10 procent całej zużywanej w Polsce energii elektrycznej. Dla nich każda oszczędność jest warunkiem przeżycia, dlatego chcą, aby akcyza wynosiła 0,5 euro za megawatogodzinę (2,12 zł) zamiast ustanowionych w 2002 roku 20 zł - pisze "Rzeczpospolita".

Obniżka podatku będzie prowadzić do zaniechania działań prośrodowiskowych, zamierzających do ograniczenia emisji szkodliwych gazów.

ministerstwo finansów

Ekologia zamiast obniżek

Pomysł obniżki został jednak odrzucony przez ministerstwo finansów, które uważa, że "obniżka podatku będzie prowadzić do zaniechania działań prośrodowiskowych, zamierzających do ograniczenia emisji szkodliwych gazów".

Ponadto zdaniem wiceministra Jacka Kapicy "nawet niewielka zmiana w wysokości opodatkowania energii może spowodować poważne skutki budżetowe" - podaje "Rz". Ministerstwo uważa też, że obciążenie podatkowe nie jest na tyle istotne dla firm, aby można je było negocjować.

Forum odbiorców nie domaga się nadzywczajnych przywilejów, a polski rząd powinien stworzyć polskim firmom warunki analogiczne do tych, z jakich korzystają przedsiębiorstwa w większości krajów Unii.

Filip Elżanowski, pełnomocnik Forum

Chcą jak w reszcie UE

Jednak zdaniem Forum obciążenie podatkowe jest znacznie bardziej uciążliwe, niż uważa ministerstwo. Dzisiaj cena megawatogodziny kosztuje bowiem 200 zł, z czego 10 procent to akcyza.

Jednak nie tylko oszczędności są argumentem firm za obniżką. Ich zdaniem przez wysokie ceny energii spada konkurencyjność polskich przedsiębiorstw na tle państw Unii, gdzie akcyza jest niższa. Zgodnie z dyrektywą unijną z 2003 roku możliwe jest obniżenie stawek podatku najbardziej energochłonnym zakładom i z zapisu tego korzysta większość kraju piętnastki.

- Forum odbiorców nie domaga się nadzwyczajnych przywilejów, a polski rząd powinien stworzyć polskim firmom warunki analogiczne do tych, z jakich korzystają przedsiębiorstwa w większości krajów Unii - przekonuje w "Rzeczpospolitej" pełnomocnik Forum Filip Elżanowski. Polska należy do listy pięciu najwyżej opodatkowanych państw UE, pobierając najwyższą akcyzę na energię.

sm/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane