• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Firmy będą zatrudniać i więcej płacić. Przynajmniej tak deklarują

Firmy będą zatrudniać i więcej płacić. Przynajmniej tak deklarują
Foto: TTV Foto: Właściciele przedsiębiorstw transportowych spodziewają się stagnacji

Do 19 proc. (z 15 proc w porównaniu do roku 2012) wzrósł odsetek firm, które chcą zatrudniać nowych pracowników. Wzrost dotyczy jednak jedynie przedsiębiorstw biorących udział w sondażu „Plany Pracodawców”

- Pracodawcy oceniają, że w najbliższym półroczu będziemy mieli wzrost gospodarczy, są ostrożni w oferowaniu nowych miejsc pracy, ale chętni do podwyższania wynagrodzeń  - powiedział Kajetan Słonina, dyrektor zarządzający w agencji doradztwa personalnego i pracy tymczasowej Randstad, podczas prezentacji badania przygotowanego przez Instytut Badawczy Randstad i TNS.

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, obecny podczas prezentacji, podkreślił, że ważne są też dane dotyczące wzrostu płac. - Jest niewielki, naprawdę znikomy odsetek firm, które obniżają zarobki. Ponad 90 procent utrzymuje lub podnosi wynagrodzenia - powiedział. Dodał, że prawie jedna czwarta firm proponuje zwiększenie wynagrodzeń. - To kolejna dla nas istotna wartość - zaznaczył.

W porównaniu do badania z sierpnia 2013 roku odsetek firm planujących zwiększenie zatrudnienia spadł jednak z 28 procent., ale zdaniem ministra porównanie rok do roku jest szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym.

Budowlańcy boją się stagnacji

Z zaprezentowanego w poniedziałek badania wynika, że co czwarty przedsiębiorca (26 proc.) przewiduje w najbliższym półroczu wzrost gospodarczy, co oznacza trzykrotny wzrost odsetka w porównaniu z ubiegłym rokiem. Ale 52 proc. spodziewa się stagnacji. Bardziej optymistyczne są większe przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 osób. Trudności spodziewają się relatywnie częściej firmy z branży budowlanej (28 proc.), przedsiębiorstwa transportowe, zajmujące się gospodarką magazynową i łącznością (26 proc.) oraz przedsiębiorstwa obsługujące nieruchomości i firmy (25 proc.). Najmniej pesymistyczne są firmy z sektora przemysłowego (12 proc.) i pośrednicy finansowi (6 proc.). Zwiększenie zatrudnienia rzadziej planują firmy transportowe (10 proc.) i budowlane (9 proc.).

Z badania wynika, że dwie trzecie firm (66 proc.) nie planuje w ciągu najbliższego półrocza żadnych zmian w poziomie wynagrodzeń, natomiast zarobki mogą wzrosnąć w 26 proc. przedsiębiorstw (w sierpniu 2013 r. podwyżki planowało 17 proc. badanych). Tylko 4 proc. przewiduje spadek wynagrodzeń. Jednocześnie widać trend spadkowy, jeśli chodzi o odsetek firm, które nie planują zmian wynagrodzeń.

Płace pójdą w górę?

Podczas konferencji poinformowano, że prawie jedna trzecia firm (32 proc.) zamierza podnieść płace w granicach 2-3,99 proc., a 23 proc. firm planuje podwyżki od 4 proc. do 6,99 proc., a co dziesiąta firma - wyższe. Pracodawcy wskazali, że powodem ograniczeń podwyżek płac jest przede wszystkim rachunek ekonomiczny (59 proc.) oraz brak wzrostu efektywności firmy (31 proc.).

Ponad połowa przedsiębiorców (52 proc.) uważa, że zarobki w ich firmach są atrakcyjne, jednocześnie dwóch na pięciu badanych przedsiębiorców jest zdania, że zarobki pracowników przekładają się wyniki finansowe ich firm.

Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 1000 firm w okresie od 17 października do 21 listopada 2013 r.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane