• rozwiń
  • WIG20 2275.24 -0.06%
  • WIG30 2614.10 -0.05%
  • WIG 58798.13 -0.10%
  • sWIG80 11603.29 +0.35%
  • mWIG40 4011.62 +0.02%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:21

Dostosuj

Firmę założysz przez internet

Firmę założysz przez internet
Foto: sxc.hu Foto: Firma przez internet w 2011 r.

Tzw. "jedno okienko" od kwietnia 2009 r. i możliwość założenia firmy przez internet od 2011 r. - to filary uchwalonej w piątek przez Sejm nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Za projektem głosowało 408 posłów, został więc on poparty jednogłośnie. Sejm przyjął ponadto poprawki rekomendowane przez sejmową Komisję Gospodarki, a zgłoszone przez PO. Odrzucił natomiast propozycje poprawek PiS.

Została m.in. przyjęta poprawka, która przewiduje odszkodowanie dla przedsiębiorcy, jeśli poniósł szkodę w wyniku prowadzenia czynności kontrolnych z naruszeniem prawa. Poparł także przepis, który zakłada, że przedsiębiorcy przysługuje w terminie trzech dni możliwość złożenia zażalenia na postanowienie organów kontrolnych.

"Jedno okienko"

Nowelizacja wprowadza zasadę tzw. "jednego okienka", która będzie obowiązywała od kwietnia 2009 roku. Ma to ułatwić rejestrowanie działalności gospodarczej. Osoba, która będzie chciała założyć firmę, będzie musiała złożyć stosowny wniosek tylko w gminie. Obecnie przedsiębiorca, który chce zarejestrować firmę, musi składać kilka wniosków, m.in. w urzędach: gminy, skarbowym, statystycznym, a także w ZUS.

Nowe przepisy zakładają, że przedsiębiorca będzie mógł rozpocząć działalność już po złożeniu wniosku o zarejestrowanie, nie czekając na otrzymanie z urzędu gminy decyzji o zarejestrowaniu.

W celu ewidencjonowania przedsiębiorców będzie utworzona tzw. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Mniej kontroli

Nowelizacja porządkuje również kwestie kontrolowania przez organy administracji publicznej działalności gospodarczej przedsiębiorców. Zgodnie z projektem, nie będzie można przeprowadzać jednocześnie kilku kontroli w jednym zakładzie w tym samym czasie.

Zmiany dotyczą również kontrolowania przedsiębiorców. Przede wszystkim przed rozpoczęciem sprawdzania firmy organy kontrolne będą miały obowiązek zawiadomienia co najmniej siedem dni wcześniej o planowanej kontroli. Ponadto musi być ona przeprowadzona w obecności przedsiębiorcy i odbywać się w siedzibie firmy.

Większość przepisów zawartych w projekcie nowelizacji ustawy wejdzie w życie 30 dni od ogłoszenia. Natomiast regulacje dotyczące rejestracji firmy przez internet zaczną obowiązywać 1 lipca 2011 r.

Obecnie znowelizowana ustawa trafi do Senatu.

bgr ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane