• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Firma wiceministra wciąż łowi dorsze

Firma wiceministra wciąż łowi dorsze
Foto: TVN24 Foto: Grzegorz Hałubek niewiele sobie robi z unijnego zakazu

Grzegorz Hałubek, wiceminister gospodarki morskiej, jest współwłaścicielem dwóch kutrów rybackich, choć jako wysoki urzędnik państwowy nie może prowadzić działalności gospodarczej. Co więcej - jego kutry wbrew zakazom łowią dorsze - pisze "Gazeta Wyborcza".

Pod koniec sierpnia podsekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej został Grzegorz Hałubek z Ustki, dotychczasowy prezes Związku Rybaków Polskich. W ostatnią niedzielę bez powodzenia startował do Sejmu jako kandydat PiS z okręgu gdyńsko-słupskiego.

Minister z ludu i z ludem

Hałubek jest współwłaścicielem dwóch kutrów rybackich i mimo że obejmując funkcję wiceministra powinien zrezygnować z działalności gospodarczej, nadal ją prowadzi. W oświadczeniu majątkowym za zeszły rok napisał, że ma 33 proc. udziałów w łodzi rybackiej UST-47 i 16 proc. udziałów w kutrze DAR-19. Dzięki temu w zeszłym roku zarobił 52 tys. zł.

Wiceminister pytany, czy nadal prowadzi działalność, odpowiada: - Jeszcze tak, ale wiem, że muszę z niej zrezygnować. Od niedawna jestem ministrem, siedzę w Warszawie i nie mam czasu się do tego zabrać. Jestem ministrem z ludu i nie znam się na tym. Podobno mam trzy miesiące, żeby zrezygnować z kutrów. Zapewnia jednocześnie, że załatwi tę sprawę, bo "podstawą jest respektowanie prawa".

- Zresztą mam niewielkie udziały w tych kutrach, to groszowa sprawa. Żaden ze mnie oligarcha - podkreśla Hałubek, który z posiadania kutrów nie robi większej tajemnicy - mówił o tym we wrześniu na posiedzeniu Sejmu. Zapytany przez pomorskiego posła Kazimierza Kleinę, czy jego łódź w najbliższych dniach będzie wypływała w morze i łowiła dorsze, Hałubek odparł: - To zależy od moich współpracowników. Oni wiedzą, co mają robić. Polscy rybacy wiedzą, co mają robić, żeby przetrwać. To jest problem nas wszystkich - zaznaczył.

Jak mówi adwokat Roman Nowosielski, sędzia Trybunału Stanu, wiceminister nie powinien ani przez moment łączyć funkcji publicznej z działalnością gospodarczą. - To wbrew prawu, choć żadnych sankcji ustawodawca za to nie przewidział - dodaje mecenas.


Połów dorszy jest głównym źródłem dochodu naszych rybaków, tymczasem od kilku tygodni nie mogą oni łowić tej ryby na wschodnim Bałtyku. Do końca roku - ze względu na przekroczenie limitów - obowiązuje ich unijny zakaz.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane