• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Firma ukrywała wyniki testów wadliwych poduszek samochodowych. Miliony Amerykanów złożyło pozew

Firma ukrywała wyniki testów wadliwych poduszek samochodowych. Miliony Amerykanów złożyło pozew
Foto: Wikipedia Foto: Poduszki powietrzne miały być śmiertelnie groźne

Japońska firma Takata Corp., dostawca części samochodowych, testował swoje poduszki powietrzne pod względem wad znacznie wcześniej niż dotychczas sądzono i działała w kierunku ukrycia wyników tych testów - podaje CNN Money, powołując się nowy raport. W związku z wadliwymi poduszkami miało dojść do czterech zgonów i dziesiątek zranień.

Raport został opublikowany przez "The New York Times", który twierdzi, że inżynierowie Takata przeprowadzali testy na poduszkach w 2004 roku po sygnałach o incydencie w amerykańskim stanie Alabama, podczas którego jedna z produkowanych przez firmę poduszek pękła.

Wyniki testów

CNN Money pisze, że inżynierowie byli zaniepokojeni wynikami testów. Jednak kierownictwo firmy miało - według raportu - zamiast wydać ostrzeżenie "nakazali technikom usunięcie danych testowych z komputerów" i zutylizowanie poduszek.

- Wszystkie badania były trzymane w tajemnicy - podkreślił jeden z pracowników. - Pewnego dnia trzeba było wszystko zapakować i zamknąć. To nie była standardowa procedura - dodał.

Po publikacji raportu akcje Takata na giełdzie w Tokio spadły o ponad 7 proc. Firma odmówiła komentarza do raportu.

CNN Money przypomina, że w sumie 10 producentów wezwało swoje pojazdy do warsztatów właśnie z powodu problemów z poduszkami powietrznymi. Mogły one wybuchnąć i uderzyć pasażerów. Serwis podaje, powołując się na Centrum Bezpieczeństwa Samochodowego USA, że w związku z wadliwymi poduszkami doszło do czterech zgonów i dziesiątek zranień.

W ubiegłym tygodniu jeden z poszkodowanych producentów Honda Motor dowiedział się o pozwie zbiorowym złożonym w amerykańskim sądzie przez pięć milionów klientów aut dotkniętych usterką. Pozew dotyczy też firmy Takata. 

Inni producenci samochodów w tym Toyota, BMW, Mazda, Mitsubishi, Subaru, Nissan, Ford i GM także wzywały swoje samochody do warsztatów. Ten rok okazał się rekordowym w USA pod względem wezwań do warsztatów ze względu na defekty poduszek powietrznych. Wezwano 52 mln aut.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane