• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Firma fonograficzna ściga internautów

Firma fonograficzna ściga internautów
Foto: sxc.hu Foto: Odszkodowanie albo prokuratura - taki wybór dostali niektórzy internauci

Oddział francuskiej firmy fonograficznej śle do użytkowników portali typu chomikuj.pl i wrzuta.pl maile z ultimatum, które można streścić tak: odszkodowanie albo prokuratura. Internauci na maile często odpowiadają i wybierają ugodę. Skąd firma ma adresy internautów? Od samych administratorów - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Cudowna recepta na walkę z piractwem internetowym czy jednak nadużycie?

"Zostało już przygotowane zawiadomienie do prokuratury o podejrzenie popełnienia przestępstwa z wnioskiem o zabezpieczenie i pozew cywilny o wydanie nakazu zapłaty.

Zostało już przygotowane zawiadomienie do Prokuratury o podejrzenie popełnienia przestępstwa z wnioskiem o zabezpieczenie i pozew cywilny o wydanie nakazu zapłaty. Skierowanie sprawy na drogę urzędową na razie Ciebie na poniesienie kosztów postępowań oraz odpowiedzialność karną. jesteśmy jednak gotowi do polubownego załatwienia sporu. Brak reakcji w terminie do 3 dni będzie skutkował wystąpieniem przeciwko Tobie na drogę urzędową.

Skierowanie sprawy na drogę urzędową narazi Ciebie na poniesienie kosztów postępowań oraz odpowiedzialność karną. Jesteśmy jednak gotowi do polubownego załatwienia sporu. Brak reakcji w terminie do 3 dni będzie skutkował wystąpieniem przeciwko Tobie na drogę urzędową." - maila takiej treści dostał 26-letni Jakub, rozmówca "DGP". W jego przypadku chodziło o udostępnienie za pośrednictwem chomikuj.pl albumu Katie Meluy. Firma szkodę wyceniła na ponad 1000 zł.

List takiej treści wysyła polski oddział francuskiej firmy fonograficznej Hapro Media. Jak pisze "DGP" wysłała ich już ponad 200. - Żaden użytkownik, który w sposób bezprawny zamieszcza muzykę w sieci, nie może czuć się bezkarnie - zapowiada Jakub Majroch z Hapro Media.

Na podpisanie ugody i zapłatę odszkodowania zdecydowało się już prawie 100 osób - pisze gazeta.

Cel uświęca środki?

Ale groźby, zwłaszcza w piśmie ws. ugody za nieetyczne uważa Wojciech Machała, ekspert ds. prawa autorskiego. - Cel szczytny, ale realizowany nie całkiem etycznie, nie powinni straszyć procesem - mówi w rozmowie z gazetą.

Okazuje się, że adresy e-mail oraz IP użytkowników chomikuj.pl udostępnił firmie fonograficznej sam administrator portalu. Po namierzeniu osoby, która wrzuciła plik do sieci Hapro Media występuje do administratora o wydanie jej danych. - Zgodnie z obowiązującym prawem musieliśmy wydać te dane - mówi "DGP" Piotr Hałasewicz z Chomikuj.pl.

Ale wątpliwości ma ekspert ds. prawa w internecie: - Wnioskować o nie może właściciel pełnych majątkowych praw autorskich lub organy ścigania - tłumaczy Olgierd Rudak. Tymczasem, jak pisze "DGP", Hapro Media spełnia te warunki tylko w przypadku albumów trojga artystów: Macieja Maleńczuka, Pawła Kukiza i Marii Sadowskiej.

//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane