• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Firma boi się grypy

Firma boi się grypy
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Vattenfall wysyła pracowników na tygodniową kwarantannę

Byłeś w Stanach albo Meksyku? To nie przychodź do pracy. Na tydzień damy ci wolne, bo boimy się, żebyś nie zaraził grypą innych pracowników firmy. Czy takie polecenie od szefa jest możliwe? Jak najbardziej! Pracownicy polskiej filii firmy Vattenfall po urlopie w "zagrożonych krajach" mają tydzień kwarantanny.

Kwarantanna dotyczy to pracowników spółki Vattenfall, którzy byli na wakacjach w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie lub Meksyku. Jak potwierdza rzecznik prasowy spółki, Łukasz Zimnoch, po powrocie czeka ich tygodniowy pobyt w domu.

- Zdecydowaliśmy, że wszyscy pracownicy, którzy jadą do krajów podwyższonego ryzyka - to Meksyk, Stany Zjednoczone i Kanada - będą podlegali tygodniowej kwarantannie. Po przyjeździe nie muszą pojawiać się w pracy. Tym pracownikom zapewniamy bądź możliwość pracy zdalnej, bądź ewentualnie zapewniamy im płatny urlop - mówi Zimnoch na antenie TVN CNBC Biznes.

Grypa z Meksyku i USA

Nowa odmiana grypy, nazywana na początku świńską, pojawiła się wiosną tego roku w Meksyku, wkrótce przenosząc się do USA i innych krajów. Zestaw genów wirusa określono jako mieszankę genów wirusów ludzkiej, świńskiej i ptasiej grypy. Odmiana wydawała początkowo bardziej śmiertelna niż wcześniej występujące rodzaje grypy, jednak obecne statystyki nie potwierdzają tej tezy.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia do 1 lipca odnotowano na całym globie ponad 77 tysięcy zachorowań na nową grypę. Zmarły 332 osoby. Najwięcej chorych odnotowano w Stanach ZJednoczonych - niemal 28 tysięcy, z czego zmarło 127 osób.

W Polsce odnotowano dotąd 19 przypadków zarażenia - w zdecydowanej większości były to osoby, które krótko przed wystąpieniem objawów choroby przyleciały do kraju z zagranicy, zwłaszcza USA.

Objawy świńskiej grypy są podobne do tych towarzyszących grypie sezonowej. Występuje gorączka, osłabienie, brak apetytu, kaszel, a u niektórych osób także katar, ból gardła, nudności, wymioty i biegunka.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane