• rozwiń

Temat: Unia walczy z kryzysem euro

Fińska minister: Nie będziemy spłacali cudzych długów

Fińska minister: Nie będziemy spłacali cudzych długów
Foto: sdp.fi Foto: Jutta Urpilainen

Finlandia odmawia spłaty długów innych państw strefy euro i sprzeciwia się wprowadzeniu wspólnej odpowiedzialności za te długi - oświadczyła w piątek fińska minister finansów Jutta Urpilainen na łamach dziennika kół gospodarczych "Kauppalehti".

"Odpowiedzialność zbiorowa za długi (...) i ryzyko innych państw nie jest tym, na co chcemy się przygotować" - podkreśliła Urpilainen. Zauważyła, że "Finlandia weszła do strefy euro" i "euro jest dla Finlandii korzystne".

Gazeta interpretuje

 

Odpowiedzialność zbiorowa za długi (...) i ryzyko innych państw nie jest tym, na co chcemy się przygotować.

Jutta Urpilainen, minister finansów Finlandii

Zdaniem gazety "Kauppalehti" wypowiedź pani minister może oznaczać, że Finlandia "nie będzie trzymać się euro za wszelką cenę i jest przygotowana na każdy scenariusz", w tym porzucenie wspólnej unijnej waluty.

Rzecznik szefowej resortu finansów Matti Hirvola poinformował po publikacji, że wszelkie sugestie gazety, zgodnie z którymi Finlandia zamierza opuścić strefę euro są nieprawdziwe.

"Twarda linia" Helsinek

W czwartek minister Urpilainen tłumaczyła gazecie "Helsingin Sanomat", że Helsinki reprezentują "twardą linię" wobec unijnych planów pomocy finansowej. "Jesteśmy konstruktywni i chcemy uregulować kryzys, ale nie bez względu na okoliczności" - zaznaczyła.

Finlandia jest jednym z ostatnich państw strefy euro cieszących się ratingiem AAA, najwyższą oceną światowych agencji ratingowych.

W poniedziałek rząd w Helsinkach poinformował, że zablokuje wykorzystanie funduszu ratunkowego strefy euro EMS do wykupu obligacji zadłużonych krajów eurolandu. W ubiegłym roku Finlandia uzależniła swój udział w pakietach pomocowych dla pogrążonej w długach Grecji od udzielenia specjalnych gwarancji

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane