• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Finansowy portret Polaków. Ile zarabiamy, wydajemy i ile pieniędzy zostaje nam w portfelu?

Finansowy portret Polaków Odtwórz: Finansowy portret Polaków
Foto: TVN24 Biznes i Świat | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Ile zarabiamy i ile wydajemy? | Video: Finansowy portret Polaków

Według danych GUS średnia pensja w Polsce oscyluje wokół 4 tys. zł brutto. Eksperci podkreślają jednak, że 3/4 Polaków zarabia poniżej tej kwoty, a co piątą złotówkę wydają na utrzymanie mieszkania. Jak wygląda portret finansowy statystycznego Kowalskiego?

Według Jarosława Sadowskiego z Expandera, choć "najświeższe dane pokazują, że średnia to mniej więcej 4 tys. zł brutto, to wiele osób podkreśla, że chciałoby tyle zarabiać lub nie zna nikogo kto by tyle zarabiał". - Dzieje się tak dlatego, że 3/4 Polaków zarabia poniżej tej średniej kwoty. Trzeba jednak przyjąć jakąś wartość, a średnia jest dość często publikowana i jet to wartość, do której chyba najłatwiej się odnieść - zaznaczył ekspert.

I dodał: - Są też dane, które mówią o dochodzie rozporządzalnym, czyli tym, czym dysponujemy po odjęciu podatków i składek. Osobie, która pracuje na umowę o pracę zostaje trochę ponad 200 zł. Co ciekawe najwięcej zostaje rolnikom - ponad 300 zł.

Granice nie do przekroczenia

Z kolei Bartosz Turek, analityk Lion's Banku zaznaczył, że statystyczny Kowalski najwięcej wydaje na jedzenie. - Zgodnie z danymi GUS ok. 1/4 wydawanych pieniędzy. Kolejnym ważnym elementem comiesięcznych kosztów jest utrzymanie nieruchomości - to pochłania co piątą złotówkę wydawaną z domowego budżetu. To jeden z najwyższych wyników w Europie. Podobnie jest w Niemczech i na Słowacji. Najmniej w bogatych krajach jak Norwegia - zaznaczył Turek.

I dodał: - Statystyczny Polak to ten, który zarabia mniej niż 4 tys. zł.

Według eksperta z doświadczeń bankowców wynika, że "jeśli Polacy odkładają jakieś pieniądze, to jest to maksymalnie 20 tys. zł, a gdy już zgromadzą ten kapitał, od razu wydają".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane