• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Finansjera i politycy radzą nad światem

Przywódcy z całego świata zaczynają zjeżdżać do szwajcarskiego kurortu Davos, gdzie rozpoczyna się 41. Światowe Forum Ekonomiczne. W obradach weźmie udział między innymi Bronisław Komorowski, Jacek Rostowski i Radosław Sikorski.

Tegoroczne, 41. Światowe Forum Ekonomiczne odbędzie się pod hasłem "Wspólne Normy dla Nowej Rzeczywistości" (Shared Norms for the New Reality). - Świat nigdy nie musiał stawiać czoła tylu wyzwaniom w tym samym czasie - powiedział szef i pomysłodawca Forum prof. Klaus Schwab.

Wśród najważniejszych problemów, Schwab wymienił niepewność na rynkach kapitałowych, zmienne ceny żywności i problemy gospodarcze. - Rolą tegorocznego Forum jest szeroki, systemowy i strategiczny przegląd, oraz w miarę możliwości zaproponowanie rozwiązania: jak powinniśmy odpowiedzieć na te wyzwania jako międzynarodowa społeczność - mówi Schwab w prezentacji zamieszczonej na stronie Forum.

Prestiżowe spotkanie

Z Polski do Davos wybiera się prezydent Bronisław Komorowski, minister finansów Jacek Rostowski, a także szef resortu spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak poinformowało biuro prasowe Kancelarii Prezydenta, na czwartek wieczorem zaplanowane jest wystąpienie Komorowskiego podczas imprezy organizowanej w Davos przez Giełdę Papierów Wartościowych pod hasłem "Warszawa - finansowym i ekonomicznym centrum regionu".

Ponadto wystąpienia będą tam mieli również: minister finansów Jacek Rostowski, wiceminister skarbu Krzysztof Walenczak oraz prezes warszawskiego parkietu Ludwik Sobolewski.

W piątek Komorowski wraz z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem wezmą udział w panelu promującym Mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro 2012. Polski prezydent będzie też uczestniczył w sesji plenarnej Światowego Forum Ekonomicznego o przyszłości energetycznej Europy. W ramach spotkań bilateralnych Komorowski spotka się m.in. z szefem Forum Ekonomicznego oraz z prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Micheline Calmy-Rey.

Z kolei szef resortu finansów Jacek Rostowski spotka się w piątek w Davos z minister finansów Szwajcarii Eveline Widmer-Schlumpf - podało biuro prasowe resortu finansów. W czwartek Rostowski będzie przewodniczył sesji poświęconej problemom strefy euro.

Nie tylko finanse

Po środowej wizycie w Księstwie Liechtenstein do Davos przyjedzie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. - Charakter Forum (udział polityków i przedstawicieli biznesu) stwarza dla polskich przywódców doskonałą okazję do promocji Polski jako atrakcyjnego rynku inwestycyjnego i wiarygodnego partnera współpracy politycznej, gospodarczej i biznesowej - podało ministerstwo SZ.

Sikorski ma uczestniczyć w następujących panelach dyskusyjnych: "Dyplomacja w erze cyfrowej", "Czy Zachód poniósł porażkę w Afganistanie?" oraz "Rola G20 w systemie multilateralnym". Minister Sikorski weźmie także udział w debacie BBC "Globalne przywództwo: nowa era". Szef polskiej dyplomacji planuje też spotkania dwustronne z ministrami spraw zagranicznych z innych krajów.

Najwięksi świata w jednym miejscu

Idea Światowego Forum Ekonomicznego narodziła się w 1971 roku. Do Davos polityczni przywódcy po raz pierwszy zostali zaproszeni w 1974 roku. Obecnie co roku do szwajcarskiego kurortu zjeżdża około dwóch tys. przedstawicieli świata polityki, biznesu i intelektualistów. Przez kilka dni dyskutują o najistotniejszych aktualnych problemach społecznych i gospodarczych.

mk//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane