• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

"Financial Times": imigranci nie są obciążeniem. "Wpłacają do kasy więcej niż z niej wyjmują"

"Financial Times": imigranci nie są obciążeniem. "Wpłacają do kasy więcej niż z niej wyjmują" Odtwórz: "Financial Times": imigranci nie są obciążeniem. "Wpłacają do kasy więcej niż z niej wyjmują"
Foto: JuliusKielaitis / Shutterstock.com | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Imigranci z krajów UE zapłacili w podatkach o 20 mld funtów więcej, niż otrzymali w świadczeniach | Video: "Financial Times": imigranci nie są obciążeniem. "Wpłacają do kasy więcej niż z niej wyjmują"

Przybywający do Wielkiej Brytanii imigranci z krajów UE w ogólnym rozrachunku nie stanowią obciążenia dla państwa, a wskaźnik bezrobocia wśród nich jest niższy niż wśród rdzennych Brytyjczyków - pisze "Financial Times".

Imigranci z krajów UE zapłacili w podatkach o 20 mld funtów (ok. 108 mld zł) więcej, niż otrzymali w świadczeniach od Wielkiej Brytanii w latach 2001-2011 - wynika z badania przeprowadzonego na University College London (UCL).

15 mld funtów z tej sumy przypadło na przybyszów z 15 krajów "starej UE", a 5 mld funtów - na przybyszów z 10 państw, które przystąpiły do UE w 2004 r., w tym Polski. Mieszkańcy "piętnastki" wpłacili do państwowej kasy 64 proc. więcej niż uzyskali z niej w formie świadczeń, a mieszkańcy nowej "dziesiątki" - 12 proc. więcej.

Zysk z imigrantów

"Jeśli spojrzeć na całkowitą liczbę imigrantów z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, widać, że mamy do czynienia z fiskalnym zyskiem netto. Ci ludzie wpłacają do kasy więcej niż z niej wyjmują" - podkreślił jeden z autorów badania Christian Dustmann.

Dustmann podkreślił, że Wielka Brytania jest "wyjątkowym przypadkiem", ponieważ przyciąga imigrantów z wyższymi kwalifikacjami niż pozostałe kraje UE. W innym badaniu wykazano, że Polacy w Wielkiej Brytanii są wykształceni znacznie lepiej niż ich rodacy w Niemczech.

Badacze wskazują, że dzięki imigracji dobrze wykształconych mieszkańców z krajów Europy Wielka Brytania dysponuje "produktywnym kapitałem ludzkim"; na edukacji tej rzeszy ludzi rząd brytyjski oszczędził blisko 7 mld euro w latach 2001-2011.

Problematyczni przybysze spoza Europy

Mniej optymistyczny dla Londynu obraz rysuje się przy analizie danych o imigracji mieszkańców krajów spoza UE. W latach 1995-2011 uzyskali oni na Wyspach w świadczeniach o 118 mld funtów więcej niż zapłacili w podatkach, częściowo ze względu na statystycznie większą liczbę dzieci i niższą liczbę osób zatrudnionych.

Ze spisu powszechnego przeprowadzonego w 2011 r. wynika dodatkowo, że bezrobocie wśród imigrantów z UE jest niższe niż wśród rdzennych mieszkańców Wielkiej Brytanii; takie dane opublikował we wtorek Narodowy Urząd Statystyczny (ONS). W grupie przybyszów z 10 "nowych krajów Unii" najwięcej osób zatrudnionych jest wśród Polaków - wskaźnik ten wyniósł 81 proc. wobec 69 proc. zatrudnionych Brytyjczyków.

Analiza danych wykazała również, że w porównaniu z wcześniejszymi falami imigracji nowi przybysze są wysoko wykwalifikowani, ale rzadziej są aktywni gospodarczo lub zatrudnieni w wymagających wysokich kompetencji zawodach.

Ok. 9 na 10 mieszkańców Wielkiej Brytanii urodzonych poza krajem oceniło swą znajomość języka angielskiego jako dobrą lub bardzo dobrą. Zdecydowana większość tych, którzy w kraju mieszkają dłużej niż 10 lat, ma brytyjski paszport i utożsamia się z jedną z części składowych Zjednoczonego Królestwa.

W odpowiedzi na obawy przed skutkami masowej imigracji konserwatywny premier David Cameron zapowiedział, że doprowadzi do renegocjacji zasad swobody przemieszczania się ludzi w ramach UE.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane