• rozwiń
  • WIG20 2324.21 +0.38%
  • WIG30 2675.13 +0.38%
  • WIG 60527.98 +0.25%
  • sWIG80 11893.09 -0.38%
  • mWIG40 4108.62 -0.02%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Finał unijnej batalii o definicję wina

Finał unijnej batalii o definicję wina
Foto: TVN24 Foto: Będzie zgoda na wino owocowe?

Polska ma dziś ostatecznie uzyskać zgodę na produkcję wina owocowego. W Brukseli rozpoczyna się dwudniowe spotkanie ministrów rolnictwa 27 krajów Wspólnoty.

Produkcja popularnych u nas win owocowych była zagrożona, kiedy kilka miesięcy temu Komisja Europejska uznała, że jeśli wino - to tylko z winogron. Ale pod wpływem presji Polski, Niemiec i krajów skandynawskich Bruksela wycofała się ze swej propozycji i zgodziła się na produkcję wina owocowego z jabłek, porzeczek czy wiśni. Dziś potwierdzą to ministrowie 27 krajów, ale pod warunkiem, że uzgodnią także radykalną reformę unijnego rynku wina.

Ministrowie rolnictwa będą rozmawiać nie tylko o winie. Wśród pozostałych tematów jest też zwiększenie limitów produkcji mleka, co bardzo interesuje Polskę. Szefowie resortów rolnictwa mają przyjąć propozycje Brukseli o dwuprocentowym zwiększeniu limitów produkcji mleka. Nie wiadomo, czy ten pomysł zaakceptuje Polska, która wcześniej domagała się trzy, a nawet pięcioprocentwego zwiększenia limitów.

W unijnej naradzie ma wziąć udział szef resortu rolnictwa, Marek Sawicki. Komisja Europejska planuje spotkanie polskiego ministra z komisarzem do spraw zdrowia, Markosem Kyprianu, które ma być poświęcone zniesieniu rosyjskiego embarga na import polskiego mięsa.

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane