• rozwiń
  • WIG20 2104.55 -0.17%
  • WIG30 2409.94 -0.01%
  • WIG 56200.24 +0.14%
  • sWIG80 11604.86 +0.11%
  • mWIG40 3780.24 +0.64%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:53

Dostosuj

Filar: wierzę w jeden procent

Filar: wierzę w jeden procent
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: A jednak będzie się kręcić?

- Polskę czeka techniczna recesja, czyli dwukrotny spadek poziomu PKB kwartał do kwartału - powiedział w TVN CNBC Biznes członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Dariusz Filar. Jednak zdaniem ekonomisty cały rok polska gospodarka zamknie na plusie.

Prognozy ekonomiczne w czasach kryzysu to prawdziwe wróżenie z fusów. Ministerstwo finansów najprawdopodobniej w nowelizacji budżetu założy 1,7 proc. wzrostu, chociaż podsekretarz stanu w tym resorcie Ludwik Kotecki już mówi o wzroście nie większym niż 1,3 proc. Komisja Europejska z kolei wróży nam 1,4 proc. - ale spadku.

Technicznie na minusie, ogólnie na plusie

Większość polskich ekonomistów oczekuje jednak, że nie skurczymy się w tym roku. Należy do nich m.in. prof. Darisz Filar z RPP. Jego zdaniem krajowa gospodarka może rozwijać się w 2009 roku nawet w tempie 1 procenta.

- My recesję techniczną, a więc spadkową kwartał do kwartału poprzedniego dwa razy pod rząd najprawdopodobniej odnotujemy. Natomiast w skali roku ja wciąż pozostaję optymistą. Wciąż wierzę, że wzrost nawet do 1 procenta jest dla Polski możliwy - powiedział Filar.

Czas na podwyżki stóp procentowych?

Zdaniem profesora Dariusza Filara nadchodzi czas, aby RPP zaczęła podwyższać stopy procentowe NBP. Realnym terminem podwyżki jest jest według niego dopiero czerwiec. - Ja sądzę, że należałoby to zrobić już teraz, ale nie wiem, czy uda się Radę jako całość do tego przekonać. Czerwiec o tyle będzie lepszy, że będą wyniki modelu i ocena przyszłości będzie bardziej wiarygodna - stwierdził Filar w TVN CNBC Biznes. 

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane