• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Fiesta wzięła golfa

Fiesta wzięła golfa
Foto: VW, Ford Foto: W Niemczech Golf nadal sprzedaje się świetnie. W Polsce królują starsze modele

Ford fiesta w marcu wyprzedził Volkswagena golfa na liści najlepiej sprzedających się w Europie samochodów. Ale to niemiecki koncern już w tym roku ma szanse stać się największym producentem aut na świecie - pisze "Rzeczpospolita".

Choć w marcu golf oddał pozycję lidera, przez pierwsze trzy miesiące roku był najchętniej kupowanym modelem Europy. Później zastąpiła go ford fiesta, to zasługa wyjątkowo dobrej sprzedaży w Niemczech i we Włoszech. Z kryzysem dobrze radzi też sobie Fiat.

David Di Girolamo, szef JATO Consult, przyznaje na łamach "Rzeczpospolitel", że europejskie rynki zawdzięczają wyhamowanie spadków sprzedaży rządowym dopłatom do złomowania starych aut i zakupu nowych. Zyskują na nich głównie małe modele, jak polo, punto, panda. Spory wpływ mają też włoskie dopłaty (sięgające 5 tys. euro) do kupna aut na gaz ziemny. Właśnie Fiat i VW mają w ofercie małe modele CNG.

Po pierwszych trzech miesiącach roku liderem w Europie pozostaje jednak golf. Ale jego sprzedaż (119,7 tys. sztuk) już tylko o ok. 6 tys. sztuk wyprzedza fiestę. Na trzecim miejscu jest peugeot 207, którego sprzedaż spadła jednak o ponad 26 proc.

Właśnie Volkswagen, obok Fiata, może się okazać największym beneficjentem kryzysu w motoryzacji. Już po pierwszym kwartale Niemcy, których sprzedaż szacuje się na 1,39 mln aut powinni zdetronizować Toyotę (1,23 mln) na pozycji największego producenta aut na świecie.

jaś ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane