• rozwiń
  • WIG20 2340.10 +0.81%
  • WIG30 2678.91 +0.85%
  • WIG 60881.75 +1.14%
  • sWIG80 11910.34 +0.37%
  • mWIG40 4043.43 +0.68%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:08

Dostosuj

Fico ma receptę na kryzys. Chce podatku dla bogatych

Foto: PAP/Radek Pietruszka Foto: Robert Fico chce opodatkować najbogatszych

Słowacka lewica zamierza podnieść opodatkowanie najbogatszych, aby ponosili koszty kryzysu. Premier Robert Fico przedstawił dziś w parlamencie założenia programowe swojego gabinetu. Opozycja zapowiada ostrą krytykę.

Głównym celem lewicowego gabinetu ma być stabilizacja finansów publicznych i obniżenie deficytu budżetowego w bieżącym roku do 4,6 procent PKB. Docelowo deficyt zostanie obniżony do 3 procent PKB w roku 2013.

Robert Fico rezygnuje z 19-procentowego podatku liniowego i wprowadzi nową stawkę podatkową dla najbogatszych. - Nie możemy krzywdzić obywateli z niskimi dochodami - oświadczył premier dodając, że "za uzdrowienie finansów publicznych powinni odpowiadać silni i bogaci".

Stawka "podatku od luksusu" zostanie ustalona przez zespół doradców różnych środowisk społecznych i zawodowych, tzw. Radę Solidarności i Rozwoju.

Rząd planuje również opodatkować banki i wprowadzić podatek od transakcji finansowych. Obecnie podatek, który płacą instytucje finansowe, wynosi 0,4 proc. i należy do największych w Unii Europejskiej. Fico zapowiada, że wzrośnie on do 0,6-07 proc.

Lewicowy gabinet chce także łagodzić skutki kryzysu odczuwane przez obywateli Słowacji, wspierać rozwój gospodarki i obniżyć wysoką stopę bezrobocia, zwłaszcza wśród młodych ludzi.

Premier podkreślił, że "Słowacja nie idzie drogą oszczędności z powodu wytycznych Unii Europejskiej, ale po to, by zachować wiarygodność na międzynarodowych rynkach finansowych". Podkreślił konieczność ściślejszej współpracy z Unią i zdecydowanej walki z korupcją.

Będzie krytyka

Opozycja zapowiedziała, że podda program rządu ostrej krytyce. Debata na ten temat rozpocznie się w czwartek, ale już teraz wiadomo, że lewica uzyska wotum zaufania, ponieważ ma poparcie 83 posłów w 150-osobowym parlamencie.

Obserwatorzy podkreślają, że kondycja słowackiej gospodarki po dwóch latach rządów liberalno-prawicowej ekipy premier Ivety Radiczovej jest w dobrym stanie. W roku 2011 Słowacja odnotowała 3,5-procentowy wzrost gospodarczy, a całkowite zadłużenie wynosi 41 proc. PKB, a zatem zdecydowanie poniżej średniej unijnej.

Ugrupowanie Roberta Fico, SMER, wygrało 10 marca przedterminowe wybory parlamentarne rozpisane po upadku rządu Radiczovej.

SMER utworzył samodzielnie rząd, a 4 kwietnia Robert Fico został premierem Słowacji.

Fico, prawnik z wykształcenia, docent Uniwersytetu Ekonomicznego w Bratysławie, stał już na czele słowackiego rządu w latach 2006-2010.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane