• rozwiń
  • WIG20 2160.04 +0.24%
  • WIG30 2446.21 +0.26%
  • WIG 56954.74 +0.30%
  • sWIG80 11479.55 +0.25%
  • mWIG40 3639.29 +0.51%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:41

Dostosuj

Fiat zwija produkcję

Fiat zwija produkcję
Foto: PAP/EPA Foto: Popyt na produkowane w Polsce auta Fiata nie słabnie

Włoski koncern motoryzacyjny zapowiedział, że do 2011 roku zamknie produkcję w zakładach w Termini na Sycylii. To najmniejsza fabryka Fiata we Włoszech, zatrudniająca 1.400 osób.

Spółka zapowiedziała, że działalność żadnej z pięciu innych fabryk firmy we Włoszech nie jest zagrożona. Sycylijskie zakłady Fiata nie zostaną jednak zamknięte, bo koncern zapowiedział utrzymanie w nich "działalności przemysłowej, nie związanej z motoryzacją".

Prezes Fiata uzasadniał zakończenie produkcji poszukiwaniem równowagi na wyjątkowo trudnym rynku. Firma z Turynu zatrudnia w całych Włoszech 31 tysięcy osób.

Ostatnio włoski koncern przejął strategiczny pakiet amerykańskiego bankrutującego Chryslera. Jednak to nie ostatnie słowo Fiata. Co prawda przegrał wyścig o Opla, którego kupi konsorcjum Magna na czele z rosyjskim bankiem, ale według ekspertów zamierza przejąć koncern Peugeot-Citroen oraz Saaba.

To - według analityków - najbardziej prawdopodobny "plan B" dla koncernu z Turynu. Fiat zapowiadał utworzenie drugiego co do wielkości koncernu motoryzacyjnego na świecie. Analitycy są zdania, że szef Fiata nie porzuci tak szybko swoich niebosiężnych planów.

Według analityków, prezes Fiata Sergio Marchionne jest gotów podjąć kolejne ryzyko, by zbudować motoryzacyjną potęgę - i zabiegać o przejęcie francuskiej grupy Peugeot-Citroen. Sprzedaż takiej paneuropejskiej grupy mogłaby sięgnąć nawet 7 milionów aut rocznie

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane