• rozwiń

Fiat zdradza Włochy. Zadebiutuje na Wall Street?

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

Sergio Marchionne, szef Fiata zapowiedział, że centrala jego firmy przeniesie się najprawdopodobniej do Wielkiej Brytanii. Włochy były domem koncernu przez 115 lat. Fiat w styczniu połączył się z Chryslerem. Wszystko po to, aby zapłacić mniejsze podatki.

Zarząd koncernu w środę ogłosi decyzję w sprawie przyszłości spółki. Ale szef Fiata, Sergio Marchionne, już zapowiedział, że centrala jego firmy wynosi się z Włoch. Zmiana adresu firmy ma dać jej oszczędności podatkowe.

29 stycznia zarząd koncernu zdecyduje też, na której giełdzie będą notowane wspólne akcje Fiata i Chryslera. Marchionne sugerował, że najlepszym miejscem na debiut grupy byłby Nowy Jork.

Włochy duszą konkurencję

Legendarna siedziba włoskiego koncernu znajduje się dziś w Turynie. Fiat jest we Włoszech największym prywatnym pracodawcą. Ostatnie lata były jednak dla koncernu trudne, bo firma odnotowywała mniejsze zyski. Do gorszych wyników przyczyniły się również wysokie podatki, restrykcyjne prawo i ochrona praw pracowników. To wszystko sprawiło, że Fiat stał się mniej konkurencyjny.

Marchionne stwierdził, że nie ma znaczenia, gdzie znajdzie się nowa siedziba jego firmy, bo zarówno Fiat, jak i Chrysler to globalni gracze, a jak dodał on sam "mieszka w samolocie".

Szacuje się, że wyjście Fiata z Włoch, i przeniesienie do Wielkiej Brytanii, pozwoliłoby spółce płacić niższe podatki. - Gdy rzeczywista produkcja samochodów nie będzie odbywać się w Wielkiej Brytanii, to powodem zmiany będzie w dużej mierze niższy podatek - mówi Chris Morgan, szef polityki podatkowej w KPMG.

Nowy model produkowany w Polsce?

O kontrakty z Fiatem wciąż stara się również polskie Ministerstwo Gospodarki. W czwartek wicepremier Janusz Piechociński spotka się w Rzymie z przedstawicielami koncernu. Na spotkaniu mają zostać ustalone szczegóły o uruchomienia produkcji nowego modelu tej marki w Polsce.

- Mamy deklarację, że w kwietniu zostanie ogłoszona nowa strategia (Fiata - red.). Jestem przekonany, że przywiozę z Rzymu jej istotny element dla polskich zakładów koncernu Fiata mówiący o nowym modelu samochodu - mówi wicepremier.

Dotknięty kryzysem Fiat zdecydował przed rokiem o zakończeniu w Polsce produkcji modelu Panda Classic. Mimo to koncern pozostaje największym producentem samochodów w Polsce.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane