• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Fiat ostro tnie prognozy

Fiat ostro tnie prognozy
Foto: TVN24 Foto: Fiat tnie prognozy

Zamiast 3 miliardów euro, będzie tylko 300 milionów - włoski Fiat radykalnie obniżył prognozy zysku na 2009 rok.

Turyńskiemu koncernowi nie udało się także zrealizować celów przyjętych na rok 2008. Zakładany w prognozach zysk wynosił około 2,5 miliarda euro, a faktycznie było to 1,7 mld euro. Największy spadek dochodów - o ponad 17 procent - zanotowano w ostatnim kwartale. Jednocześnie Fiat przyznał, także że trzy pierwsze miesiące 2009 r. roku będą "bardzo trudne".

Włoski koncern prognozuje, że w całym 2009 r. zamówienia spadną o 20 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Mimo tych trudności w Turynie zapewniono, że kierownictwo koncernu zamierza dołożyć wszelkich starań, by osiągnąć wyznaczone sobie cele.

Romans z Chryslerem

Informacja o obniżeniu prognoz na ten rok pojawiła się dwa dni po podpisaniu wstępnego porozumienia o strategicznym partnerstwie między Fiatem a Chryslerem. Umowa, oceniana jako niezwykle korzystna dla obu stron, ma zostać sfinalizowana do kwietnia. Na jej mocy Fiat posiadać będzie 35 procent udziałów w amerykańskiej firmie w zamian za udostępnienie jej własnych rozwiązań technicznych, przede wszystkim w dziedzinie produkcji małych i średnich samochodów, bardzo potrzebnych w dobie obecnego kryzysu i mniej szkodliwych dla środowiska.

Dzięki temu strona włoska, nie wykładając żadnych pieniędzy, nie tylko stanie się właścicielem ponad jednej trzeciej amerykańskiego giganta, ale osiągnie jeden ze swych najważniejszych celów - wejdzie na amerykański rynek samochodowy ze swoimi modelami "pięćsetek" oraz Alfa Romeo.

Berlusconi zwołał szczyt

Niemal jednocześnie kilka włoskich banków na czele z potężnym Intesa SanPaolo wyraziło gotowość zaoferowania Fiatowi kredytu, którego wysokość nie jest jeszcze oficjalnie znana. Dziennik "Il Sole-24 Ore" twierdzi, że wcześniej koncern wnioskował o 5 miliardów euro.

Na przyszły tydzień rząd Silvio Berlusconiego zwołał "okrągły stół" na temat sytuacji na rynku motoryzacyjnym.

bgr ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane