• rozwiń

Fiat będzie produkował nowy model w Tychach i Bieruniu

Fiat stawia na Polskę Odtwórz: Fiat stawia na Polskę
Foto: TVN 24 | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Fiat Auto Poland (FAP) jest największym producentem aut w Polsce | Video: Fiat stawia na Polskę

"Fiat Auto Poland SA zamierza uruchomić w zakładzie w Tychach i Bieruniu produkcję nowego, dotychczas nieprodukowanego przez Grupę Fiata, modelu samochodu osobowego (segmentu B)" - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów.

W Komunikacie CIR czytamy: "96 proc. produkcji ma być eksportowane, w tym do USA. Szacuje się, że nowa produkcja pozwoli utworzyć 420 nowych miejsc pracy i utrzymać ok. 3000 obecnych".

Jak podaje CIR, "poza strefą może powstać nawet 1,5 tys. nowych miejsc pracy, a szacowane nakłady inwestycyjne to ok. 2,36 mld zł. Planowany termin zakończenia inwestycji to 31 grudnia 2017 r.".

Rząd podjął dziś decyzję o rozszerzeniu katowickiej specjalnej strefy ekonomicznej. Strefą zostaną objęte tereny publiczne położone w Bytomiu, Częstochowie, Gliwicach, Myszkowie, Piekarach Śląskich, Świętochłowicach i Tychach oraz tereny prywatne w Gliwicach, Dąbrowie Górniczej, Tychach i Bieruniu.

Nowe modele

Już w połowie kwietnia wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński poinformował, że w zakładach Fiata w Tychach będą produkowane nowe modele samochodów.

Fiat Auto Poland (FAP) jest największym producentem aut w Polsce. Spółka, do której należy tyska fabryka, wypracowała w ub. roku ponad 291,3 mln zł zysku. To najlepszy wynik spółki w ostatnich latach, osiągnięty mimo spadku produkcji aut. W pierwszym kwartale ub. roku zakład zwolnił 1450 pracowników i wprowadził pracę na dwie zmiany, zamiast trzech. Obecnie zatrudnienie wynosi ponad 3,3 tys. osób.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane