• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Fedak wycofuje się rakiem ze swojej propozycji

Fedak wycofuje się rakiem ze swojej propozycji
Foto: TVN24/fot. sxc.hu Foto: Fedak: Składka zdrowotna jako część podatku dochodowego

Nie proponuję zmian w systemie podatkowym, chodzi mi tylko o uproszczenie procedury przekazywania składek zdrowotnych - takiej treści oświadczenie wydała minister pracy Jolana Fedak. Nastąpiło to kilka godzin po tym, jak minister mówiła w TVN24, że składka zdrowotna mogłaby stać się częścią podatku dochodowego. Teraz zapewnia, że jej pomysł dotyczy tylko bezrobotnych, wcześniej nie dokonywała takiego rozróżnienia.

Obecnie co miesiąc na składkę zdrowotną odprowadzamy 9 proc. swoich dochodów. Z tej kwoty większość, bo 7,75 proc. dochodu (86,1 proc. składki) odliczane jest od płaconego podatku PIT. Rzeczywistym obciążeniem jest 1,25 proc. dochodu (13,9 proc. składki).

Minister Jolanta Fedak zasugerowała w TVN24, żeby składka zdrowotna stała się częścią podatku dochodowego. - Nie ma najmniejszego problemu, żeby uprościć zbieranie składki zdrowotnej, które jest kosztowne i mocno obciążające dla budżetu - stwierdziła szefowa resortu pracy. Jej zdaniem, obniży to koszty zbierania składek.

- Wydaje mi się, że takie poprawienie tego systemu byłoby sto razy logiczniejsze, gdybyśmy zapłacili przyzwoite podatki - powiedziała Fedak. Stwierdziła też, że jest po rozmowie z minister zdrowia Ewą Kopacz, która zaaprobowała ten pomysł.

Zobacz zapis rozmowy Jolanty Fedak z Jarosławem Kuźniarem w TVN24

Tyle, że wkrótce wiceminister zdrowia Jakub Szulc stwierdził na antenie TVN24, że nic nie wie na temat pomysłu minister Fedak. Zapewnił jednocześnie, że w rządzie nie ma planu likwidacji ulgi od składki zdrowotnej. - Polacy nie mają się o co martwić, że nagle wzrośnie im opodatkowanie lub Narodowy Fundusz Zdrowia będzie inaczej finansowany - powiedział Szulc.

Kilka godzin po wizycie w studiu TVN24, minister wydała oświadczenie, w którym zapewniła, że nie proponuje zmian w systemie podatkowym, chodzi jej tylko o uproszczenie procedury przekazywania składek zdrowotnych - i że cała zmiana ma dotyczyć składek od osób bezrobotnych. Ich składka zdrowotna miałaby trafiać bezpośrednio do Narodowego Funduszu Zdrowia, zniknęliby obecni pośrednicy - wojewodowie i inne instytucje.

System pobierania składek zdrowotnych w naszym kraju jest bardzo kosztowny. Budżet sam sobie wysyła składkę, płacąc na każdym etapie prowizje od przelewów oraz zatrudniając armię urzędników, którzy najpierw księgują składkę w budżecie swojej instytucji, a następnie ją wyksięgowują.

Składka zdrowotna za osobę bezrobotną jest wysyłana przez Ministerstwo Finansów do urzędu wojewódzkiego, następnie z urzędu do starostwa, ze starostwa do powiatowego urzędu pracy, z urzędu pracy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z ZUS do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Tymczasem składka zdrowotna za osobę bezrobotną może być opłacona przez budżet bezpośrednio do NFZ.

Moja propozycja nie dotyczy żadnych zmian w systemie podatkowym. Chodzi jedynie o sprawy techniczne, czyli uproszczenie procedury przekazywania składek.

Oświadczenie minister Jolanty Fedak

Bez szczegółów

Wcześniejsze słowa minister Fedak sugerowały, że zmiana ma dotyczyć wszystkich objętych ubezpieczeniem w NFZ. Nie wynikało z nich natomiast, co stałoby się z częścią składki, która nie jest odliczana od podatku PIT. Można byłoby się spodziewać, że fiskus z tych pieniędzy nie zechciałby zrezygnować - czyli przy tej okazji mogłaby być podwyższona stawka podatku PIT.

Realizacja takiej koncepcji byłaby tożsama z powrotem do systemu finansowania służby zdrowia sprzed reformy wprowadzonej w 1999 roku przez rząd Jerzego Buzka. Wtedy służba zdrowia była finansowana bezpośrednio z budżetu.

Reforma i wprowadzenie kas chorych (później zastąpionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia) oznaczały przeznaczenie określonych kwot na leczenie (stały procent zarobków wszystkich Polaków), niezależnych od politycznych decyzji przy konstruowaniu budżetu państwa.

mac/sk//mat/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane