• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Fedak: pracujący emeryci zachowają świadczenia

- Pracujący emeryci nie stracą świadczeń z ZUS - zapewniła w czwartek minister pracy Jolanta Fedak. Aby je zachować będą jednak musieli rozwiązać stare umowy o pracę i podpisywać nowe. W środę "Dziennik Gazeta Prawna" donosił, że resort ma w planach zlikwidowanie możliwości łączenie pensji za pracę z emeryturą.

- Ci, którzy po uzyskaniu prawa do emerytury nadal zechcą pracować, będą musieli rozwiązać umowę o pracę, a potem zawrzeć nową - oznajmiła w czwartek minister Fedak.

W ten sposób pracownik będzie musiał poinformować pracodawcę, że ma już emeryturę. Minister zaznaczyła jednak, że łączenie pracy i emerytury nadal będzie możliwe.

Wracają stare przepisy

Prawo umożliwiające kontynuowanie zatrudnienia bez informowania o tym pracodawcy i bez przerywania stosunku pracy przez osobę, która uzyskała prawo do emerytury, weszło w życie w styczniu 2009 r.

Wcześniej osoba, która uzyskała wiek emerytalny musiała poinformować o tym pracodawcę i rozwiązać stosunek pracy. Potem - przynajmniej teoretycznie - mogła zatrudnić się ponownie w tym samym zakładzie i poza wynagrodzeniem za pracę pobierać emeryturę.

- Przepisy pozwalające na nierozwiązywanie stosunku pracy po uzyskaniu prawa do emerytury, zostało wprowadzone przy bardzo niskim poziomie bezrobocia, jakie było na przełomie lat 2008 i 2009. Nie zdało ono egzaminu, więc musimy je poprawić - powiedziała Fedak.

Bez obaw - świadczenia będą

Minister zaznaczyła jednak, że "nie będzie najmniejszych problemów, żeby uzyskiwać jednocześnie dochody z pracy i emerytury" - Już na drugi dzień emeryt, który będzie miał pracę, będzie mógł ją podjąć i nadal pobierać emeryturę - powiedziała.

Fedak dodała, że także ok. 50 tysięcy tych, którzy uzyskali prawo do emerytury w 2009 r., nie musi obawiać się utraty świadczeń. - Będą nadal mogli łączyć emeryturę z dochodami za pracy - zapewniła.

Minister zaznaczyła też, że "w naszym systemie prawnym przechodzenie na emeryturę jest jawne, więc nie ma powodu, dla którego pracodawca nie miałby być informowany o tym, że pracownik uzyskał prawo do świadczenia z ZUS".

amk/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane