• rozwiń
  • WIG20 2196.29 -0.40%
  • WIG30 2495.89 -0.40%
  • WIG 58061.65 -0.40%
  • sWIG80 11605.92 -0.20%
  • mWIG40 3809.41 -0.29%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:53

Dostosuj

Fedak: Pomostówki nawet dla 50-latek

Fedak: Pomostówki nawet dla 50-latek
Foto: TVN24.pl Foto: Fedak: Nie boję się strajków

Rządowy projekt ustawy o emeryturach pomostowych zostanie w tym tygodniu przedstawiony partnerom społecznym - zdradza "Gazecie Prawnej" minister pracy Jolanta Fedak. I dodaje: - Rozważamy możliwość by niektóre grupy zawodowe mogły pobierać takie świadczenia nawet przez 10 lat.

Jak podkreśliła w rozmowie z gazetą minister Fedak, wkrótce zostanie też opublikowany wykaz prac w szczególnych warunkach lub o specjalnym charakterze, których wykonywanie będzie uprawniać do wcześniejszego kończenia pracy. Już wiadomo, że prawo do tego mogą stracić nauczyciele. - Nie znam żadnego raportu, który wskazuje, że nauczyciele muszą mieć prawo do emerytur pomostowych - stwierdziła minister. Według niej będą oni mogli znaleźć zatrudnienie w powstających ośrodkach kształcenia ustawicznego dorosłych.

Fedak ujawniła też, że wbrew poprzednim zapowiedziom rządu, że emerytury pomostowe będą wypłacane 55-letnim kobietom i 60-letnim mężczyznom do czasu osiągnięcia przez nich wieku emerytalnego, pojawiła się propozycja, aby niektóre grupy zawodowe mogły takie świadczenia pobierać nawet przez 10 lat.

- Generalna zasada będzie mówić o pięciu latach. Jednak niektóre zawody będą mieć prawo do przechodzenia na emeryturę wcześniej - podkreśliła minister.

"Strajków się nie boję"

W rozmowie z "GP", Fedak zadeklarowała również, iż nie obawia się strajków grup zawodowych, które od przyszłego roku stracą prawo do wcześniejszego kończenia kariery zawodowej. Natomiast obawia się sytuacji, w której młodzi emeryci wpadną w tzw. stary portfel i nie będzie miał kto płacić na ich świadczenia.

W Polsce realny wiek przechodzenia na emeryturę jest najniższy w Europie. Kobiety opuszczają rynek w wieku 56 lat, a mężczyźni - 57. - Musimy więc ustalić ze związkami rodzaje zachęt do pozostania na rynku pracy - mówi "Gazecie Prawnej" minister Jolanta Fedak.

bgr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane