• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Fedak: Bezrobocie w maju mniejsze

Fedak: Bezrobocie w maju mniejsze
Foto: TVN24 Foto: Bezrobotnych w maju mniej

W maju stopa bezrobocia spadła do 10,8 proc. - takie szacunki resortu pracy przedstawiła szefowa tego resortu Jolanta Fedak. Według danych GUS w kwietniu było to 11,0 proc. Tymczasem instytut BIEC stwierdza, że jego dane mówią o wzroście przyszłego bezrobocia, choć mniejszym niż dotąd.

- Bezrobocie w porównaniu z ubiegłym miesiącem spadło i wyniosło 1 mln 689 tys. osób, tj. 10,8 proc. - powiedziała minister Fedak. Dodała, że potwierdza to prognozy resortu, że do lata stopa bezrobocia powinna się ustabilizować na poziomie 10-11 proc. - Bezrobocie nie powinno gwałtownie wzrastać - dodała minister.

A jednak rośnie?

Tymczasem Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych podało, że w maju wzrósł obliczany przez nie Wskaźnik Rynku Pracy, informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości zatrudnienia i stopy bezrobocia. Tempo tego wzrostu było nieco mniejsze niż w marcu i kwietniu - podało w comiesięcznym raporcie BIEC.

"Jest to konsekwencja stabilizacji klimatu koniunktury w gospodarce w ostatnich dwóch miesiącach. Pomimo tego pesymizm wśród przedsiębiorców nadal jest znaczny. Nie należy oczekiwać więc odwrócenia negatywnych tendencji na rynku pracy, choć pojawiają się symptomy wolniejszego napływu bezrobotnych" - napisano w komentarzu do badań.

Zatrudniają sezonowo, a chcą zwalniać?

"W nadchodzących miesiącach pracę zyskiwać będą bezrobotni zatrudniani w pracach o charakterze sezonowym, jednak liczba pozostałych bezrobotnych najprawdopodobniej będzie nadal wzrastać" - wynika z badań Biura.
Drugi miesiąc z rzędu poprawiały się nastroje menedżerów przedsiębiorstw przemysłowych, którzy wskazali na nieco lepszy klimat koniunktury w kraju. "Co więcej, przełożyło się to również na oceny wielkości zatrudnienia i po raz pierwszy od kilku miesięcy pesymizm w tym zakresie nie pogłębił się" - ocenia BIEC.

"Należy jednak zaznaczyć, że odsetek przedsiębiorców planujących redukcje zatrudnienia nadal przeważa nad tym wskazującym na chęć zwiększania liczby pracowników" - dodają autorzy badań.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane