• rozwiń

Fed wstrząsnął rynkami, po południu przyszła stabilizacja

Fed wstrząsnął rynkami, po południu przyszła stabilizacja
Foto: EPA/ sxc.hu Foto: Osłabienie złotego po Fed nie było trwałe i po krótkim porannym dostosowaniu w czwartek złoty pozostawał stabilny

Osłabienie złotego po Fed nie było trwałe i po krótkim porannym dostosowaniu w czwartek złoty pozostawał stabilny - wskazują specjaliści.

Rezerwa Federalna może zdecydować się na pierwsze podwyżki stóp procentowych na sześć miesięcy po tym, jak zakończony zostanie program luzowania ilościowego – poinformowała prezes Fed Janet Yellen. FED zdecydował w środę o obniżeniu skali skupu aktywów w ramach programu luzowania ilościowego do poziomu 55 mld USD miesięcznie.

Rano, wieczór

- W pierwszej części dnia mieliśmy dostosowanie rynku do nowej sytuacji, ale potem już wszystko się wyklarowało i złoty wobec euro pozostawał stabilny. Umacniał się dolar, dochodząc do poziomu 3,06 zł - powiedział Andrzej Krzemiński z Banku BPH.

- Na głównej parze walutowej, czyli euro/PLN powinniśmy pozostawać stabilni. Poziom 4,22 zł/euro wydaje się być atrakcyjny dla inwestorów do zakupu. Z kolei z drugiej strony poziom 4,18 zł/euro wydaje się być barierą - dodał.

Komunikat Fed

W czwartek rentowności rosną w reakcji na komunikaty Fed. "Rentowności rosły zwłaszcza na dłuższym i średnim końcu krzywej. Dodatkowo świeża podaż długu z długiego końca nie wsparła rynku" - powiedział Arkadiusz Urbański z Pekao SA.

Ministerstwo Finansów na czwartkowej aukcji zamiany sprzedało obligacje PS0718 za 2 mld 685,502 mln zł i DS1023 za 2 mld 120,104 mln zł; odkupiło PS0414 za 3 mld 538,223 mln zł i OK0714 za 988 mln zł.

- Wydaje się, że po tym, co oświadczył Fed będziemy obserwować presję na aktywa. Zagranica jest mocno zaangażowana w nasz dług, ale spodziewać się należy systematycznego, chociaż z małymi przerwami, wzrostu rentowności do końca roku - powiedział.

- Taki scenariusz w Polsce spowalniany będzie przez niską presję inflacyjną i wysoką realizację potrzeb pożyczkowych w tym roku - dodał.

Ministerstwo Finansów informowało, że po lutym ma sfinansowane 60 proc. potrzeb pożyczkowych na ten rok.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane