• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

FED pompuje w rynek 540 mld USD

FED pompuje w rynek 540 mld USD
Foto: EPA Foto: Co jeszcze wymyśli szef Fed, Ben Bernanke?

Amerykańska Rezerwa Federalna ogłosiła, że zasili rynek środkami wysokości do 540 miliardów dolarów dla dalszego ożywienia rynku pieniężnego. Efektem ma być ponowny wzrost płynności, m.in. kredytowej.

Nowy program Fed nazwany „Fundusze Rynku Pieniężnego” ma wesprzeć inicjatywy sektora prywatnego w dostarczaniu m.in. wolnej gotówki dla inwestorów z rynku pieniężnego.

Fed planuje m.in. powrót do zakupu krótkoterminowych (z terminem wykupu do 3 miesięcy) papierów dłużnych, w tym świadectw depozytowych i komercyjnych papierów wartościowych od funduszy z rynku pieniężnego.

Bank JP Morgan Chase uruchomi pięć specjalnych oddziałów, które zajmą się wykupem takich papierów do wartości 600 mld USD.

FED obetnie stopy?

- Nadal będziemy używać wszelkich możliwych narzędzi, jakimi dysponujemy, aby poprawić funkcjonowanie i płynność na rynku oraz zredukować presję - zapowiedział we wtorek przedstawiciel Fed Randall Kroszner.

Rynki czekają na posiedzenie Fed zaplanowane na 28-29 października i spodziewają się cięcia głównej stopy procentowej o co najmniej 25 pkt. bazowych z obecnych 1,5 proc.

Analitycy nie wykluczają, że Fed może zdecydować się na cięcie stóp procentowych jeszcze przed planowanym posiedzeniem.

Fed obniżył ostatnio benchmarkową stopę procentową 8 października podczas skoordynowanej akcji cięcia stóp procentowych przez banki centralne na świecie, w tym Bank Anglii, Bank Kanady, Riksbank, bank centralny Szwajcarii i Chin.

kap/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane