• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: USA

Fed pokrzepił inwestorów. Wzrosty na Wall Street

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

Środowa sesja na giełdach w USA przyniosła wyraźne wzrosty głównych indeksów. Inwestorzy dobrze przyjęli gołębi wydźwięk „minutes” z kwietniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej.

„Minutes nie przyniosły dużych zaskoczeń. Usłyszeliśmy to, o czym Fed już wspominał wcześniej. Generalnie więc dostaliśmy kolejny gołębi komunikat” - ocenił Darrell Cronk, strateg inwestycyjny Wells Fargo Private Bank. - Naszym zdaniem rynek akcji w Stanach Zjednoczonych będzie dalej zyskiwał, ponieważ korzystne są czynniki fundamentalne – dodał.

Wzrost bez inflacji

Amerykańscy bankierzy centralni uważają, że realizowany przez nich program stymulacyjny, którego celem jest obniżenie stopy bezrobocia w USA, nie powinien obecnie doprowadzić do niepożądanego wzrostu inflacji w tym kraju - wynika z raportu z ostatniego posiedzenia FOMC.

Z minutes wynika również, że w trakcie kwietniowego posiedzenia członkowie Fed dyskutowali możliwe procedury związane z podnoszeniem stóp procentowych. Jednocześnie członkowie Fed byli jednak zgodni, że nie należy oczekiwać, iż podwyżka taka będzie miała miejsce w najbliższym czasie.

Cele Rezerwy

Fed w kwietniu po posiedzeniu powtórzył, że w przyszłości przy decyzji w sprawie stóp procentowych będzie się kierował postępem w osiąganiu swoich celów: inflacji na poziomie 2 proc. oraz maksymalnego zatrudniania.

Na kwietniowym posiedzeniu Fed zdecydował o kolejnym obniżeniu skali skupu aktywów w ramach programu luzowania ilościowego. Rynek spodziewa się, że prawdopodobnie zostanie utrzymane tempo stopniowej redukcji programu skupu aktywów na kolejnych posiedzeniach.

- Wiemy, że ograniczanie skupu obligacji będzie następowało, więc jedyne co Fed może zrobić, to upewniać rynek w przekonaniu, że gospodarka USA jest na właściwych torach - ocenił Gerd Sonnenschein z Deutsche Postbank AG.

Wina pogody

- Firmy, które zamykały kwartał później niż w marcu pokazują poprawę od początku roku, co sugeruje, że aktywność przedsiębiorstw była niższa jedynie przez pogodę. Być może inwestorzy są nieco ostrożniejsi przy obecnych rekordowych poziomach, ale nastroje są wciąż pozytywne - ocenił Sonnenschein.

Po zakończeniu kwietniowego posiedzenia Fed ocenił, że ożywienie w amerykańskiej gospodarce nabiera tempa po spowolnieniu z początku roku. Z minutes wynika jednak, że bankierzy centralni USA dostrzegają też zagrożenia dla tego scenariusza, które obejmują miedzy innymi wciąż niepewną sytuację na rynku nieruchomości, spowolnienie w gospodarce Chin oraz konflikt na Ukrainie.

Ze spółek zyskiwały w środę akcje Tiffany. Sieć sklepów z biżuterią podała lepsze od oczekiwań w rynku wyniki kwartalne. Zyskiwały również akcje sieci detalicznej Target po tym jak spółka poinformowała, że w pierwszym kwartale zanotowała spadek sprzedaży niższy niż to zakładali analitycy. Rósł także kurs akcji Netflix. Spółka poinformowała, że rozszerzy swoją ofertę filmów on-line na kontynencie europejskim.

Kursy

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,97 proc., do 16.533,06 pkt. S&P 500 zwyżkował o 0,81 proc. i wyniósł 1.888,03 pkt. Nasdaq Comp. wzrósł o 0,85 proc., do 4.131,54 pkt.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane