• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Fed: ożywienie będzie powolne

Prezes Rezerwy Federalnej, banku centralnego USA, Ben Bernanke ostrzegł w środę, że gospodarka USA będzie wychodzić z recesji powoli i podkreślił potrzebę stopniowego przywracania równowagi budżetowej.

Występując przed Komisją Budżetową Izby Reprezentantów Kongresu USA, szef Fed powiedział, że tempo odzyskiwania wigoru przez gospodarkę nie będzie szybkie z powodu słabości rynku pracy i niechęci banków do udzielania kredytu.

- Kilka czynników prawdopodobnie będzie nadal negatywnie oddziaływać na wydatki konsumentów, w tym słaby rynek pracy, spadek cen domów w ostatnich dwóch latach i ciągłe trudności z udzielaniem kredytu. Firmy będą ostrożne w zatrudnianiu i wskaźnik bezrobocia przez jakiś czas będzie wzrastał, nawet kiedy wróci wzrost ekonomiczny - powiedział Bernanke.

Wypowiedź szefa Fed różniła się od niedawnych oświadczeń przedstawicieli administracji i niektórych ekonomistów, którzy zaczęli bardziej optymistycznie wyrażać się o perspektywach szybkiego wyjścia z kryzysu.

Budżet musi wrócić do równowagi

Bernanke wyraził także niepokój o rosnący deficyt budżetowy w związku z ogromnymi wydatkami rządu - pakietem pobudzenia gospodarki do wzrostu w wysokości 787 miliardów dolarów i funduszami na ratowanie systemu finansowego w wysokości 700 mld dolarów - i powiedział, że administracja musi opracować plan przywracania równowagi budżetu.

- Jeżeli nie pokażemy silnej determinacji przywrócenia równowagi fiskalnej na dłuższą metę, nie będziemy mieli stabilności finansowej, ani zdrowego wzrostu gospodarczego - oświadczył.

Deficyt budżetu USA - jak się przewiduje - osiągnie w tym roku 1,84 biliona dolarów i wyniesie 13 proc. PKB.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane