• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Fed obniżył stopy procentowe

Amerykański bank centralny obniżył podstawową stopę procentową o 0,5 pkt. proc. Inwestorzy i eksperci spodziewali się tej obniżki.

Obniżka stóp procentowych była spodziewana ze względu na niedawny kryzys w gospodarce amerykańskiej. Jego główną przyczyną było załamanie na rynku kredytów hipotecznych. Zdaniem analityków - a jak widać także Fed'u - obniżka stóp może pomóc w opanowaniu problemu niewypłacalności części amerykańskich gospodarstw domowych.

Dzisiejsza obniżka jest pierwszą zmianą stopy procentowej w USA od czerwca zeszłego roku, kiedy Fed ją podwyższył. Ostatniej obniżki amerykański bank centralny dokonał w czerwcu 2003 roku redukując stopę procentową również o 0,5 pkt. procentowego.

Decyzja Fed'u jest ważna także dla polskiego rynku. Warszawska giełda mocno odczuwa sytuację za oceanem. Recesja w USA pogorszyłaby możliwości eksportowe Polski i wpłynęłaby negatywnie na liczbę inwestycji zagranicznych planowanych w naszym kraju.

Obniżka amerykańskich stóp procentowych równa się osłabieniu złotego. Wprawdzie miniony tydzień charakteryzował się wzrostem wartości polskiej waluty, ale dalsze zachowanie złotego będzie zależało od dzisiejszej decyzji Fed i reakcji na nią rynków zagranicznych.

mpj/prm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane