• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Fed nie zmienił stóp w USA

Fed nie zmienił stóp w USA
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Fed nie obniżył stóp procentowych

Amerykański bank centralny Fed nie zmienił podstawowych stóp procentowych w USA, a najważniejsza z nich wynosi nadal 2 proc. Ekonomiści myśleli, że Fed obniży stopy, żeby uspokoić sytuację na rynkach finansowych. Inwestorzy zaczęli natychmiast wyprzedaż akcji.

Fed nie zmieniał podstawowej stopy procentowej - funduszy federalnych - od kwietnia tego roku, po wcześniejszych kilku jej obniżkach trwających od września 2007. Najważniejsze indeksy amerykańskich giełd, które przed ostatnie godziny notowań oscylowały w okolicach zera, a nawet wychodziły na niewielki plus - natychmiast spadły po decyzji o utrzymaniu stóp bez zmian.

Fed zaznaczył, iż wzrastająca inflacja i możliwe dalsze ograniczenie wzrostu gospodarczego są głównym obiektem zainteresowań banku centralnego.

"Zacieśnione warunki udzielania kredytów, kurczenie się rynku nieruchomości w USA, jak i spowolnienie wzrostu eksportu będą ważyć na rozwoju gospodarczym w ciągu najbliższych kilku kwartałów" - napisano w komunikacie.

Decyzja została podjęta jednogłośnie przez wszystkich członków Rady Rezerw Federalnych. Sytuacja taka wydarzyła się po raz pierwszy od roku.

Fed zamierza nadal bacznie przyglądać się sytuacji na rynkach i reagować w miarę potrzeby, aby zapewnić zrównoważony wzrost gospodarczy oraz stabilność cen.

Piotr Kuczyński, główny analityk grupy Xelion w TVN CNBC Biznes nie ukrywał rozczarowania decyzją Fed. - Stany Zjednoczone wyglądają teraz jak świnka morska na talerzu w Peru. Co nam pozostało, jak się trochę pośmiać - powiedział. - Widzimy coś, co można nazwać kresem potęgi tego mocarstwa - podsumował gorzko.

sm ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane