• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

FagorMastercook na sprzedaż za minimum 315 mln zł

FagorMastercook na sprzedaż za minimum 315 mln zł
Foto: PAP Foto: Problemy FagorMastercook rozpoczęły się wraz ze wstrzymaniem produkcji na początku października 2013 r.

Minimum 315 mln zł będzie musiał zapłacić inwestor, który chce kupić wrocławskie zakłady FagorMastercook. Jest już zgoda sądu na sprzedaż fabryki i wkrótce rozpocznie się procedura przetargowa.

Jak zaznaczyła syndyk zakładów FagorMastercook Teresa Kalisz, cena wywoławcza może się jeszcze zmienić. - Będzie ona weryfikowana, ponieważ spółka cały czas prowadzi działalność gospodarczą, a co za tym idzie są też ściągane należności. (...) Obecne zapasy komponentów są wykorzystywane do produkcji. Zmienia się więc wartość firmy. Może ona jednak tylko maleć - tłumaczyła syndyk.

Zbieranie ofert

Zainteresowani kupnem fabryki mogą przeglądać w sądzie operat szacunkowy firmy. Wkrótce ukażą się ogłoszenia o przetargu w dwóch pismach ogólnopolskich, jednym hiszpańskim oraz w biuletynie Unii Europejskiej. Po ich publikacji w ciągu trzech tygodni rozpocznie się zbieranie ofert od potencjalnych inwestorów. Przetarg ma być ogłoszony na początku lipca.

- Przy wyborze inwestora będzie brana pod uwagę nie tylko cena, ale również to, jakie zamierza utrzymać zatrudnienie, czy planuje przejąć dotychczasowe kontrakty firmy, oraz w jaki sposób chce współpracować z wierzycielami spółki -  dodała Kalisz.

Jeśli fabryka nie zostanie sprzedana podczas pierwszego przetargu, po około dwóch, trzech tygodniach zostanie ogłoszony kolejny.

Kłopoty finansowe

Przy wyborze inwestora będzie brana pod uwagę nie tylko cena, ale również to, jakie zamierza utrzymać zatrudnienie, czy planuje przejąć dotychczasowe kontrakty firmy, oraz w jaki sposób chce współpracować z wierzycielami spółki.

syndyk FagorMastercook Teresa Kalisz

Problemy FagorMastercook rozpoczęły się wraz ze wstrzymaniem produkcji na początku października 2013 r. Od tej pory pracownicy fabryki są na przymusowych urlopach. Było to związane z kłopotami finansowymi, które przeżywała wówczas hiszpańska spółka - matka Fagor Electrodomésticos. Zarówno wrocławska fabryka, jak i jej hiszpański parter złożyły wnioski o upadłość układową w sądzie w San Sebastian, które zostały pozytywnie rozpatrzone.

W lutym 2014 wrocławski sąd gospodarczy wszczął wtórne postępowanie upadłościowe FagorMastercook. Ponieważ w Hiszpanii została już ogłoszona upadłość układowa Fagor Electrodomésticos, do której należą wrocławskie zakłady, w Polsce miało ono charakter likwidacyjny. Jednak decyzją sądu likwidacja spółki została zawieszona na trzy miesiące. Była ona podyktowana tym, by umożliwić uratowanie przedsiębiorstwa i jego sprzedaż w całości, co według sądu powinno być najlepszym rozwiązaniem dla wierzycieli i pracowników firmy. Obecnie FagorMastercook zatrudnia ok. 900 osób.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane