• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Facebook zresetował hasło? Nie, to trojan!

Facebook zresetował hasło? Nie, to trojan!
Foto: Facebook Foto: Facebook nie resetuje haseł swoim użytkownikom

Fala fałszywych maili zalała użytkowników Facebooka - podaje produkująca programy antywirusowe firma McAfee na swoim blogu. Uruchomienie załącznika maila wprowadza do komputera użytkownika pakiet trojanów i wirusów. Facebook ma ponad 400 milionów użytkowników.

Jak podaje McAfee, w ciągu ostatnich dwóch dni rozesłane zostały miliony fałszywych maili. Wiadomości wyglądają jakby pochodziły od obsługi Facebooka. Miały też sfałszowany adres nadawcy "help@facebook.com".

Nadawca zawiadamia, że hasło na Facebooku zostało zresetowane, a żeby odzyskać dostęp do swego konta użytkownik powinien kliknąć w załączony link, gdzie odczyta nowe hasło. Jak zauważają eksperci McAfee, całość napisano poprawnym językiem angielskim, ale list zawiera podejrzany podpis "Thanks, Your Facebook".

Załącznik maila w rzeczywistości zawiera tzw. trojana, który zaraża komputer ofiary bez żadnych widocznych objawów. W efekcie w maszynie ląduje cały zestaw programów, które rejestrują aktywność użytkownika i wykradają jego hasła, wyłączają programy antywirusowe, a na dodatek czynią komputer częścią botnetu.

Jak ustaliła firma McAfee, zarażony komputer dołącza do dwóch botnetów, o nazwach Cutwail i Rustock. Botnet to grupa komputerów zarażonych złośliwym oprogramowaniem, które bez wiedzy właścicieli maszyn pozwala twórcy tej sieci na zdalną kontrolę nad wszystkimi komputerami w ramach botnetu. Mogą one być wykorzystywane do dalszego rozsyłania spamu i złośliwego oprogramowania, ataków na serwisy internetowe, czy kradzieży poufnych informacji.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane