• rozwiń
    • WIG20 2233.87 +0.35%
    • WIG30 2531.47 +0.32%
    • WIG 58751.67 +0.22%
    • sWIG80 11571.42 -0.14%
    • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Facebook kupuje WhatsApp za 19 mld dolarów

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

Za 19 mld dolarów Facebook kupił komunikator WhatsApp. Aplikacja ma 450 mln aktywnych użytkowników miesięcznie i 320 mln dziennie. Mark Zuckerberg, twórca Facebooka twierdzi, że WhatsApp niedługo będzie używało miliard ludzi.

Facebook kupił WhatsApp za 19 mld dolarów. W kwotę wchodzi 4 mld dolarów w gotówce, 12 mld dolarów w akcjach. Pozostałe 3 mld dolarów to akcje Facebooka, które trafią do pracowników i szefów WhatsApp. To największa medialna transakcja od fuzji Time Warner z AOL z 2001 roku, której wartość wyniosła 124 mld dolarów. Jeden z twórców niezwykle popularnej aplikacji Jan Koum dołączy do zarządu firmy z Menlo Park w Kalifornii.

Większy zasięg

- Facebook doszedł do wniosku, że potrzebuje wielu aplikacji, aby dotrzeć do ludzi, którzy kontaktują się w różny sposób i są w różnym wieku - mówi Debra Aho Williamson, analityk z eMarketer.

Płatna, ale bez reklam

WhatsApp to aplikacja na urządzenia mobline, która w łatwy sposób pozwala wysyłać krótkie wiadomości, zdjęcia i filmy. Można ją pobrać za darmo. Darmowy jest też pierwszy rok użytkowania. Później za korzystanie z aplikacji trzeba zapłacić 99 centów za każde kolejne 12 miesięcy. Co ważne w aplikacji nie ma reklam.

Założyciel WhatsApp Jan Koum wychował się na Ukrainie, ale jako nastolatek przeniósł się do Mountain View w Kaliforni. Jeszcze dwa lata temu jego firma zatrudniała zaledwie 30 osób. Co ciekawe Jan Koum zrezygnował z reklam w swoim serwisie, bo jak twierdzi, sam ich nie znosi. Zapewne dlatego WhatsApp, w przeciwieństwie do Facebooka, nie gromadzi danych osobowych dotyczących imienia, nazwiska, płci czy wieku. A wiadomości są usuwane z pamięci serwerów, gdy zostaną dostarczone do odbiorcy.

Kolejne zakupy

Facebook to największy na świecie serwis społecznościowy. Wcześniej gigant kupił m.in. Instagram za około 700 mln dolarów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane