• rozwiń

Fabryka silników ABB pod Łodzią

62 mln złotych zainwestuje w fabrykę silników elektrycznych międzynarodowa grupa ABB. Zakład stanie w Aleksandrowie Łódzkim na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a pracę znajdzie w nim 150 osób.

Jak zapowiedział prezes ABB Polska Mirosław Gryszka, fabryka będzie produkować 40 tys. silników rocznie. Cała produkcja pójdzie na eksport do krajów UE. Według zapowiedzi Gryszki, pierwsze silniki opuszczą zakład pod koniec przyszłego roku.

- To pierwsza od 1990 roku - a więc od chwili, kiedy ABB pojawiło się w Polsce - nasza inwestycja budowana od podstaw – powiedział prezes polskiego oddziału ABB. Dodał, że fabryka w Aleksandrowie Łódzkim ma być uzupełnieniem produkcji z innych zakładów, usytuowanych m.in. w Finlandii, Hiszpanii, Szwecji czy we Włoszech.

Zakład będzie produkować standardowe silniki niskonapięciowe. Wykorzystuje się je m.in. w przemyśle celulozowym, metalurgicznym czy cementowym.

Grupa ABB zatrudnia 110 tys. pracowników w ponad 100 krajach świata. Już teraz w Polsce na jej rzecz pracuje 2 tys. osób. W ub.r. jej obrót w naszym kraju wyniósł ok. 1,5 mld zł. Większość polskiej produkcji przeznaczona jest na eksport.

Firma posiada siedem centrów badawczo–rozwojowych. Jedno z nich znajduje się w Krakowie.

prm

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane