• rozwiń

Eurostopy niespodziewanie w dół. Szybka reakcja rynków

Eurostopy niespodziewanie w dół. Szybka reakcja rynków
Foto: sxc.hu Foto: Stopy procentowe w Europie w dół

Europejski Bank Centralny (EBC) obniżył w czwartek stopy procentowe o 25 pkt. - podano w komunikacie. Po obniżce stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi 0,25 proc., wobec wcześniejszych 0,5 proc. Na tę decyzję szybko zareagowały rynki.

Decyzja EBC była pewnym zaskoczeniem. Analitycy spodziewali się raczej utrzymania stóp procentowych na niezmiennym poziomie. Choć szef EBC Mario Draghi informował na początku października, że bank rozważał obniżkę stóp.

Ostatnią obniżkę EBC zafundował rynkom w maju. Stopa kredytu refinansowego spadła wówczas o 25 pkt. bazowych.

Bez zmian pozostała dziś stopa oprocentowania depozytów i wynosi nadal 0,0 proc.

Reakcja rynków

Na decyzję EBC natychmiast zareagowały rynki. W okolicach godziny ogłoszenia decyzji o obniżce stóp kurs euro do dolara spadł z ok. 1,35 dol. do 1,33 dol.

Zareagowały też giełdy, notując wzrosty. WIG20 w ciągu zaledwie kilkunastu minut wzrósł z 2530 punktów do 2550 punktów. Wzrosty zanotował też niemiecki DAX i francuski CAC 40.

W Polsce bez zmian

Wczoraj polska Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 2,50 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa 4,00 proc., a depozytowa 1,00 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane