• rozwiń

Eurostat: inflacja w strefie euro w kwietniu 0,7 proc.

Eurostat: inflacja w strefie euro w kwietniu 0,7 proc.
Foto: sxc.hu Foto: Eurostat podał dane o inflacji w strefie euro w kwietniu

Inflacja w strefie euro wyniosła w kwietniu w ujęciu rok do roku 0,7 proc. - poinformował w środę w komunikacie Eurostat, czyli biuro statystyczne Unii Europejskiej, w końcowym wyliczeniu. Eurostat podał także dane o inflacji HICP w Polsce, która wyniosła w kwietniu 0,3 proc. Z kolei Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w I kwartale 2014 r. wzrósł o 0,2 proc. kdk, czyli tyle samo co w IV kw. 2013 r.

Wstępnie oceniano, że inflacja w strefie euro wyniesie 0,7 proc. rdr. Z kolei w marcu ceny konsumpcyjne wzrosły rdr o 0,5 proc.

O Polsce

Eurostat podał też dane o inflacji HICP w Polsce. Wyniosła ona w kwietniu w ujęciu rocznym 0,3 proc. wobec 0,6 proc. w marcu. Z kolei w ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,1 proc. Liczony przez GUS wskaźnik CPI w kwietniu wyniósł 0,3 proc. rok do roku.

Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen.

Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI - tylko z wydatków budżetów domowych.

Gospodarki lekko w górę

Według Eurostatu Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w I kwartale 2014 r. wzrósł o 0,2 proc. kdk, czyli tyle samo co w IV kw. 2013 r. Analitycy prognozowali, że PKB w I kw. kdk wzrósł o 0,4 proc.

Rok do roku PKB w strefie euro wzrósł w I kw. o 0,9 proc., podczas gdy w IV kw. 2013 r. wzrósł o 0,5 proc. Tu szacowano, że PKB wzrósł o 1,1 proc.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane