• rozwiń

Eurostat: bezrobocie w Polsce bez zmian. W Hiszpanii dramat

Eurostat: bezrobocie w Polsce bez zmian. W Hiszpanii dramat
Foto: TVN 24 Foto: Według danych Eurostatu bezrobocie w Polsce bez zmian

Wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w Unii Europejskiej wyniosła w maju 10,3 proc. i była minimalnie wyższa niż w kwietniu (10,2 proc.). W strefie euro bezrobocie wyniosło 11,1 proc. - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. W Polsce bezrobocie nie zmieniło się i wyniosło 9,9 proc. Dramatyczne dane płyną zaś z Hiszpanii.

Eurostat szacuje, że w maju w krajach Unii Europejskiej bez pracy było 24 mln 868 tys. osób, z tego 17 mln 561 tys. w strefie euro. W porównaniu do kwietnia liczba ta wzrosła odpowiednio o 151 tys. w UE i 88 tys. w strefoe euro.

Najmniej bezrobotnych w Austrii

Najniższe bezrobocie w UE w maju odnotowały Austria (4,1 proc.), Holandia (5,1 proc.), Luksemburg (5,4 proc.) i Niemcy (5,6 proc.), a najwyższe Hiszpania - 24,6 proc.

Tuż za Hiszpanami jest Grecja, której bezrobocie według dostępnych danych za marzec wyniosło 21,9 proc.

Bezrobocie wśród młodych

Dane Eurostatu pokazują, że rośnie bezrobocie wśród osób młodych, poniżej 25. roku życia. W całej UE w maju stopa bezrobocia w tej grupie wyniosła 22,7 proc. względem 22,5 proc. w kwietniu. W strefie euro odsetki te wyniosły odpowiednio 22,6 proc. w maju stosunku do 22,4 proc. w kwietniu.

Dramatyczna sytuacja jest w Hiszpanii, gdzie w maju bez pracy pozostawało aż 52,1 proc. młodych ludzi.

W Polsce spadek

W Polsce bezrobocie wśród osób poniżej 25. roku życia nieco spadło: z 25,3 proc. w kwietniu do 24,9 proc. w maju. Z kolei wszystkich bezrobotnych w maju 2012 roku, według metodologii Eurostatu, było w Polsce 9,9 proc., czyli tyle samo co w kwietniu.

Dla porównania Eurostat podał stopę bezrobocia w USA (8,2 proc.) oraz w Japonii (4,4 proc.).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane