• rozwiń

Europejskie stopy bez zmian

Europejskie stopy bez zmian
Foto: TVN24 Foto: EBC bez zmian

Rada Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian. - Poziomy, na których znajdują się stopy procentowe w strefie euro są odpowiednie, a inflacja pod kontrolą - powiedział prezes EBC Jean-Claude Trichet.

- Rada Europejskiego Banku Centralnego potwierdziła, że obecne stopy procentowe są odpowiednie. Dlatego też nie zdecydowała się ich zmieniać - powiedział Trichet. Dodał, że inflacja w strefie euro będzie pozostawała pod kontrolą, chociaż widoczna jest krótkookresowa presja na wzrost cen, która jest efektem drożejących surowców.

- Opierając się na wszystkich najnowszych informacjach oraz analizach, dostępnych od naszego ostatniego posiedzenie z 13 stycznia, dalej widzimy dowody krótkoterminowej presji na wzrost inflacji, która wynika głównie ze wzrostu cen energii oraz surowców - powiedział Trichet.

- Nie wpłynęło to jednak na naszą ocenę, że poziom cen będzie pozostawał zgodny z zakładaną przez nas stabilnością cen w okresie istotnym z punktu widzenia polityki EBC. Jednocześnie zapewniamy, że będziemy prowadzili ścisły monitoring - dodał.

Stopy bez zmian

Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi nadal 1,00 proc., już od 22 miesięcy. Stopa depozytowa wynosi 0,25 proc. W marcu 2009 r. bank zdecydował o obniżce o 50 pkt bazowych, a w kwietniu i maju po 25 pkt bazowych.

EBC nie zaskoczył analityków, którzy spodziewali się, że bank utrzyma stopy procentowe bez zmian.

mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane