• rozwiń
  • WIG20 2183.25 +0.85%
  • WIG30 2470.27 +0.77%
  • WIG 57418.58 +0.69%
  • sWIG80 11429.60 -0.17%
  • mWIG40 3647.38 +0.29%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Europejski Trybunał zajmie się Rospudą

Europejski Trybunał zajmie się Rospudą
Foto: TVN24.pl Foto: Spór o budowę w dolinie Rospudy trwa

Komisja Europejska zapowiedziała, że już w poniedziałek skieruje wniosek do Trybunału w Luksemburgu, o natychmiastowe wstrzymanie prac w dolinie Rospudy - dowiedziała się TVN24.

Do Brukseli dotarł list rządu w sprawie Rospudy, w którym zapowiedziano, że budowa obwodnicy ruszy zgodnie z planem, czyli 1 sierpnia, tuż po sezonie lęgowym.

- Jeśli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zdecyduje się, by rozpoczęły się już 1 sierpnia, to nie widzę przeszkód - powiedziała rzeczniczka resortu transportu Teresa Jakutowicz.

Komisja Europejska podkreśla, że odpowiedź Polski „nie jest satysfakcjonująca” i jest przekonana, że na jej prośbę, Trybunał nakaże Polsce wstrzymanie robót. Pewność Komisji wynika z faktu, że obwodnica ma przechodzić przez obszary objęte programem NATURA 2000, a Rospuda uznana jest przez Unię za teren unikatowy, gdzie żadne rekompensaty (np. nasadzenia drzew) nie są w stanie naprawić szkód spowodowanych inwestycją. Przegrana Polski w Trybunale, będzie wiązać się z wysokimi karami nałożonymi na nasz kraj.

Według informacji Ingi Rosińskiej z TVN24, polski rząd liczy na wygraną, jako że podobną sprawę wygrała już kiedyś Austria. Austriacy uzasadniali, że plany drogi powstały jeszcze przed ich wejściem do Unii. Podobne uzasadnienie podała Polska. Oficjalnie rząd polski poparła także Litwa, dla której „Via Baltica“, fragment której miała stanowić obwodnica Augustowa, to jedyna droga kołowa na zachód Europy.

Mieszkańcy Augustowa, którzy domagają się budowy obwodnicy, planują akcje protestacyjne przeciwko decyzjom KE. Na poniedziałek zapowiedzieli blokadę dróg krajowych.

bgr/mkos

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane