• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Europejski Bank Inwestycyjny zawiesza działalność na Ukrainie

Europejski Bank Inwestycyjny zawiesza działalność na Ukrainie
Foto: eib.org Foto: Werner Hoyer szef EBI zawiesza działalność instytucji na Ukrainie

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) zawiesił swoją działalność na Ukrainie. Szef EBI podkreślił, że nie będzie współpracował z Ukrainą "dopóki nie zatrzyma się ta krwawa przemoc". W zamieszkach zginęło już tam co najmniej 26 osób. To największy akt przemocy od kiedy kraj odzyskał niepodległość.

Szef  Europejskiego Banku Inwestycyjnego Werner Hoyer powiedział w środę, że wstrzymał pomoc kredytową na Ukrainie. Dodał, że bank będzie czekać aż sytuacja w tym kraju się stabilna. - Teraz sytuacja jest tak okrutna, że byłoby politycznie złym sygnałem, ale także byłoby nieodpowiedzialnie względem ludzi, których prosimy o wykonanie pracy, by być aktywnym (teraz) w biznesie na Ukrainie - mówi Hoyer.

Dlaczego?

Według niego złym sygnałem ze strony jego banku byłoby postępowanie na zasadzie "business as usual", podczas gdy ludzie w Kijowie giną.

- Sytuacja jest bardzo poważna i wyrażamy nasze kondolencje ofiarom niezwykłej przemocy, jaką widzimy na ulicach Kijowa i nie tylko tam. Na razie zatrzymaliśmy naszą aktywność, ponieważ jest ważne by poczekać, jakie będą dalsze wydarzenia gospodarcze i polityczne w tym kraju - twierdzi Hoyer. Dodał, że w tej kwestii EBI będzie działał w pełnej zgodzie z europejską dyplomacją, i że bank jest częścią jednego "europejskiego głosu" ws. Ukrainy.

Hoyer powiedział, że obecnie EBI jest zaangażowany w przedłużenie linii metra Dnipropetrovsk, modernizację urządzeń kontroli ruchu powietrznego i ma otwartą linię kredytową na 220 mln euro na finansowanie projektów małych i średnich firm. EBI wypłaciło już Ukrainie ok. 500 mln euro różnych pożyczek.

EBI ma biuro w Kijowie. - Upewniamy się, że nasi ludzie żyją w bezpiecznych warunkach - mówi. Stwierdził jednocześnie, że pracownicy banku nie podróżują po Ukrainie i nie negocjują projektów.

Protesty

Na Ukrainie od listopada trwają masowe protesty wywołane decyzją rządu, który przerwał przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

Pełniący obowiązki ministra zdrowia Ukrainy Raisa Bohatyriowa poinformowała w środę, że do 26 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych starć w Kijowie, do których doszło we wtorek i w nocy na środę między antyrządowymi demonstrantami a siłami MSW. 16 zabitych to manifestanci. Liczbę rannych szacuje się na kilkaset do nawet tysiąca.

Europejski Bank Inwestycyjny jest własnością państw UE. Bank pozyskuje środki finansowe na rynkach kapitałowych i pożycza je, naliczając niskie oprocentowanie, z przeznaczeniem na projekty służące poprawie infrastruktury, dostaw energii lub spełnianiu norm środowiskowych zarówno w UE, jak i w krajach sąsiedzkich lub rozwijających się.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane